klimatyzator

Klimatyzatory split – budowa, działanie, rodzaje

Klimatyzatory typu split stanowią jeden z najwydajniejszych sposobów na zapewnienie optymalnej temperatury we wnętrzach. Stosuje się je nie tylko w domach, ale także w biurach i zakładach pracy. Czym charakteryzują się tego rodzaju urządzenia, i jak są zbudowane? Na czym polega ich specyfika? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.

Budowa klimatyzatorów split

 Klimatyzatory split zbudowane są z 2 jednostek:

  • jednostki wewnętrznej (parownika)
  • jednostki zewnętrznej (skraplacza)

Parownik instalowany jest wewnątrz pomieszczenia. Jest on odpowiedzialny za chłodzenie budynku. Jednostka wewnętrzna powinna obejmować wyłącznie elementy charakteryzujące się cichą pracą. Skraplacz natomiast jest montowany na zewnątrz budynku. Może zawierać elementy głośniejsze. Obie jednostki są połączone przewodami, które transportują freon.

Klimatyzatory mulitisplit

Bardzo powszechnym rozwiązaniem są także klimatyzatory multisplit. Charakteryzują się one tym, że do jednej jednostki zewnętrznej podłącza się więcej jednostek wewnętrznych. Najczęściej wykorzystuje się 5 jednostek wewnętrznych, a w niektórych przypadkach nawet 9. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie może chłodzić kilka niezależnych pomieszczeń. Atutem takiego systemu jest to, że wystarczy zainstalować jedną jednostkę zewnętrzną, co obniża koszty montażu. Korzyścią jest także większa estetyka otoczenia.

Wielofunkcyjność klimatyzatorów split

Klimatyzatory split są doceniane z uwagi na swoją funkcjonalność. Specjalista z firmy Projekt Wentylacja precyzuje: Urządzenia zapewniają nie tylko funkcję chłodzenia, ale pozwalają także na efektywne dogrzewanie pomieszczenia w chłodne dni. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora pochłania powietrze z zewnątrz, które po ogrzaniu jest wymieniane na zużyte powietrze z pomieszczenia.

Funkcją klimatyzatorów split jest także filtracja powietrza, osuszanie oraz wentylacja.

Inne atuty klimatyzatorów

Z uwagi na to, że średnice przewodów freonowych są dużo mniejsze od rur powietrznych, montaż klimatyzatorów split nie wymaga wykonywania dużych otworów w ścianie. Warto także wspomnieć, że urządzenia nie są szkodliwe dla otoczenia. Przy ich wykorzystaniu nie ma ryzyka napływu ciepłego powietrza w miejsce usuwanego, wykorzystywanego do ochłodzenia skraplacza.

 Rodzaje klimatyzatorów split

 Wyróżnia się kilka rodzajów klimatyzatorów split:

  •  ścienne: są najbardziej popularnym typem klimatyzatorów. Instaluje się je bezpośrednio na ścianie.
  • ścienno-przysufitowe: montowane są bezpośrednio na konstrukcji stropu. Taki typ urządzeń często jest wykorzystywany w wysokich pomieszczeniach.
  • kasetonowe: stanowią bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie zajmują powierzchni użytkowej we wnętrzu pomieszczenia. Często montuje się je w domach o wysokim standardzie.
  • kanałowe: w przypadku urządzeń tego typu instalacja wbudowana jest w strop. Z wnętrza pomieszczenia widoczne są jedynie kratki, przez które doprowadzane jest schłodzone powietrze.
  • konsolowe: na ogół montuje się je w dolnych częściach ścian. Często stosuje się je w pomieszczeniach biurowych i konferencyjnych.
  • przypodłogowe: przypominają grzejniki. Mogą być instalowane we wnękach lub w rogach pomieszczeń – tak, aby nie rzucały się zbytnio w oczy.

Jak wybrać klimatyzator?

Moc klimatyzacji musi być dostosowana do konkretnego pomieszczenia. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na wydajność energetyczną danego modelu. Klimatyzatory mogą być wyposażone w funkcję kontroli zużycia energii, dzięki której możliwe jest automatyczne dopasowanie poziomu zużycia energii i wydajności urządzenia. Istotnym parametrem, wpływającym na komfort osób przebywających w danym pomieszczeniu jest także poziom głośności. Najlepiej stawiać na urządzenia charakteryzujące się cichą pracą.

Warto zwrócić także uwagę, czy dany klimatyzator wyposażony został w funkcję samooczyszczania. Mechanizm ten umożliwia zmniejszenie ryzyka rozwoju pleśni i ograniczenie poziomu brzydkich zapachów. Przekłada się on także na zwiększenie trwałości oraz wydajności klimatyzatora. Innym udogodnieniem jest czujnik temperatury zamontowany w pilocie. Umożliwia on dokładne określenie poziomu temperatury w danym pomieszczeniu.

Materiał partnera