klimatyzator

Klimatyzacja do domu. Kryteria wyboru

Klimatyzacja przez długi czas kojarzona była z udogodnieniem dla najbogatszych, jednak w ostatnich latach można zauważyć znaczący wzrost zainteresowania tego typu instalacjami. Stały się one już niemal standardem w większości obiektów użytkowych, coraz chętniej korzystają z nich również właściciele prywatnych domostw. Zanim zdecydujemy się na zakup klimatyzatora, powinniśmy zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie odpowiadało naszym potrzebom.

Rodzaj klimatyzatora

Podstawową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru klimatyzatora, jest rodzaj urządzenia. Tych zasadniczo możemy wyróżnić cztery:

  • monoblokowe mobilne
  • monoblokowe stacjonarne
  • splity mobilne
  • splity stacjonarne

Różnią się one między sobą konstrukcją i metodą eksploatacji. Klimatyzatory mobilne to pojedyncze urządzenia, które w jednej obudowie posiadają wszystkie podzespoły niezbędne do schładzania powietrza. Podzespoły w klimatyzatorach typu split zostały podzielone na dwa urządzenia, tzw. jednostki – zewnętrzną i wewnętrzną. Urządzenia mobilne mogą być bez problemu przenoszone do pomieszczenia, w którym aktualnie przebywamy, w przypadku urządzenia stacjonarnych jest to niemożliwe, gdyż montuje się je na stałe.

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady – mówi przedstawiciel firmy Progress KlimaPrzykładowo monobloki mobilne są bardzo tanie, można je przenosić między pomieszczeniami, jednak są stosunkowo mało wydajne, a przy tym dość głośno pracują, co może być uciążliwe. Klimatyzatory stacjonarne typu split należą do najskuteczniejszych rozwiązań na rynku, ale jednocześnie ich ceny są stosunkowo wysokie. Do ceny urządzenia należy również doliczyć koszt profesjonalnego montażu.

Parametry urządzenia

Skoro już zdecydowaliśmy się na rodzaj klimatyzatora, czas sprawdzić parametry konkretnych modeli. Naszą szczególną uwagę powinny zwrócić:

  • Poziom hałasu – im mniejsze natężenie dźwięków emitowanych przez pracujący klimatyzator, tym wyższy nasz komfort, szczególnie jeśli z klimatyzatora korzystamy w biurze lub sypialni. Pomiar hałasu powinien być dokonywany z odległości nie większej, niż metr.
  • Regulacja temperatury – najlepiej, jeśli klimatyzator wyposażony jest w inwerter, pozwalający płynnie dostosowywać temperaturę chłodzenia powietrza do aktualnego zapotrzebowania. Znacząco zwiększa to nasz komfort i pozwala zoptymalizować zużycie energii.
  • Regulacja kierunku nadmuchu – wysokiej klasy klimatyzatory posiadają możliwości kierowania nawiewu w celu optymalnego chłodzenia pomieszczenia.
  • Funkcje dodatkowe – takie jak nawilżanie powietrza, informacja o parametrach powietrza oraz sygnał ostrzegający o konieczności wymiany filtra.
Materiał partnera