Klamka do drzwi

Klamka jako ważny element wykończenia drzwi

Dekorując pomieszczenie, powinniśmy działać zgodnie z zasadą od ogółu do szczegółu. Starając się nadać pokojowi wymarzonego stylu, nie można przecież zapominać o detalach. Drobne elementy również mają wpływ na efekt wizualny. Jednym z takich szczegółów są klamki. Bez nim drzwi nie będą przecież użyteczne, a wizualnie muszą pasować do stylu wnętrza i drzwi, inaczej popsują spójny efekt.

Dobór klamki

Co wybrać najpierw: klamkę czy drzwi? Jest to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli zależy nam konkretnym stylu klamki np. bardziej ozdobnym, zakupy lepiej zacząć właśnie od niej. Natomiast jeśli mamy już wybrane drzwi lub są one robione na wymiar, łatwiej dobrać klamkę później. Na rynku jest wiele modeli klamek, więc każdy bez problemu dopasuje idealną do stylu swojego mieszkania.

Rzadko kiedy klamka jest w komplecie razem z drzwiami, co dla jednych może być uciążliwe, a dla innych bardzo wygodne. Kiedy sami dobieramy klamkę możemy eksperymentować ze stylami, łączyć je w ciekawy duet z drzwiami lub po prostu idealnie dopasować do pozostałych detali w pokoju.  

Materiały i design klamek

Aktualnie na rynku wybór nawet takich detali jak klamki jest ogromny. Materiały, kolory, kształty i wykończenia są naprawdę zróżnicowane. Wśród najpopularniejszych modeli klamek znajdziemy bardziej minimalistyczne warianty o prostym kształcie.

„Takie klamki świetnie pasują do wnętrz nowoczesnych i industrialnych lub jeśli wnętrze jest na tyle bogate w detale, że nie chcemy już dokładać nic więcej”. – radzi specjalista ze sklepu internetowego e-mars.pl.

Nowoczesne klamki rewelacyjnie łączą się z białymi lub czarnymi drzwiami, nie zaburzając koncepcji mieszkania.

Gdy pomieszczenie potrzebuje drobnych elementów, które ostatecznie podkreślą jego styl, powinniśmy stawiać na bardziej wyszukane klamki. W pomieszczeniach o bardziej klasycznym wyglądzie, które mają np. drewniane drzwi lub z ozdobami, idealnie sprawdzą się klamki bardziej zdobione np. z elementami drewna. Przy takich drzwiach dobrze wyglądają smukłe, stylowe klamki z połyskiem.

O czym należy pamiętać wybierają klamkę?

Po pierwsze kupując klamkę, trzeba pamiętać o szyldzie. Jest to niezbędne szczególnie w drzwiach wejściowych, do toalety i innych pomieszczeń, które chcemy, aby zamykały się na klucz. Rozety i szyldy trzeba dopasować do stylu klamki. Najlepiej jeśli są one kompletem albo bardzo zbliżone do siebie kolorystycznie. Szyldy występują w przeróżnych kształtach. Najpopularniejsze są kwadratowe, okrągłe i prostokątne. Szyldy i rozety mogą być zamykane na klucz lub przekręcany zamek.

Po drugie dobierając klamkę, należy kupić dwie sztuki do jednych drzwi. Czasami w pośpiechu można o  tym zapomnieć. A jaki użytek będzie z drzwi, które otwierają się tylko w jedną stronę? Klamki z obu stron nie muszą być identyczne.  

Po trzecie klamka musi być dopasowana do drzwi nie tylko wizualnie, ale też rozmiarowo. Wybierając ją, warto działać z zasadą: im masywniejsze drzwi, tym większa klamka. Nie wolno zapominać także o zawiasach. Ich kolor i faktura nie mogą „gryźć” się z modelem klamki.

Materiał partnera