centralne ogrzewanie

Kiedy warto wymienić kocioł?

Wymiana kotła centralnego ogrzewania to zabieg, który czasami jest koniecznością. Przesłanek przemawiających za wykonaniem tej operacji jest kilka, od zastąpienia pieca starej generacji zaczynając, poprzez awarię urządzenia, która jest na tyle poważna, że naprawa staje się nieopłacalna, a na chęci zmiany rodzaju paliwa na bardziej przyjazne środowisku kończąc. O czym zatem warto pamiętać decydując się na wymianę kotła i kiedy najlepiej tego dokonać?

W jakich okolicznościach najczęściej wymieniamy kocioł?

Osoby ogrzewające dom lub mieszkanie samodzielnym źródłem ciepła muszą brać pod uwagę okresową wymianę tych urządzeń. Standardowy okres gwarancji to zazwyczaj od 24 do nawet 60 miesięcy. Po tym okresie prawidłowo eksploatowany i konserwowany kocioł powinien pracować prawidłowo, ale nie zawsze tak jest. Częstotliwość z jaką należy przeprowadzić wymianę pieca centralnego ogrzewania jest bardzo różna i wpływa na nią wiele czynników. Jak wyjaśnia ekspert firmy, której specjalizacją jest sprzedaż i montaż kotłów centralnego ogrzewania:

Od kotłów centralnego ogrzewania oczekujemy, że dostarczą odpowiednią ilość ciepła do ogrzania pomieszczeń oraz jeśli posiadają taką funkcję zapewnią optymalną ilość ciepłej wody użytkowej. Urządzenia te muszą być przy tym przyjazne środowisku, czyli zasilane paliwem uznanym za ekologiczne i posiadać odpowiednią klasę energetyczną. Niestety faktem jest, że wiele eksploatowanych w przydomowych kotłowniach pieców, szczególnie tych na paliwa stałe to urządzenia bezklasowe to znaczy nie posiadające żadnych certyfikatów potwierdzających ich sprawność energetyczną, czy poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Kotły takie należy bezwzględnie zastąpić proekologicznymi odpowiednikami. Tym bardziej, że są obecnie dostępne na rynku nowoczesne kotły na pellet czy ekogroszek, których negatywne oddziaływanie na środowisko jest kilkadziesiąt razy mniejsze od starych kotłów zasypowych.

Kiedy jest najlepszy okres na wymianę kotła?

W przypadku gdy obecnie użytkowany kocioł ulegnie awarii i to na tyle poważnej, że ewentualna naprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona wymiany należy dokonać natychmiast. Jeśli natomiast posiadamy sprawne urządzenie, które jednak chcielibyśmy zastąpić bardziej nowoczesnym odpowiednikiem warto się do tego przygotować. Po pierwsze dobrym pomysłem jest przeanalizowanie rozwiązań dostępnych na rynku, dzięki czemu będzie można  dobrać nowoczesny kocioł, który najlepiej wpisze się w nasze oczekiwania. Drugą ważną kwestią jest możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu kotła. Obecnie funkcjonuje kilka programów ogólnopolskich oraz lokalnych. Skorzystanie z nich pozwala na zakup urządzenia grzewczego z dużym dofinansowaniem. Dlatego warto sprawdzić kalendarium przyjmowania wniosków i ich rozliczenia w poszczególnych instytucjach. Nie bez znaczenia jest również wybór terminu wymiany urządzenia. Eksperci zalecają, aby tego rodzaju prac nie wykonywać w okresie zimowym. Unikniemy w ten sposób niedogodności związanych z czasową przerwą w dostawie ciepła.

Materiał partnera