Kuchnia z wyspą

Kiedy warto mieć w kuchni wyspę i jak ją zaaranżować?

Kuchnia wyspowa nie jest specjalnym rodzajem kuchni. Przeciwnie – pasuje do każdego jej typu. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, w których gotująca osoba stoi twarzą do ściany, wyspa daje możliwość ciągłej interakcji z otoczeniem. Dzięki temu wspólne gotowanie jest jeszcze przyjemniejsze. O czym należy pamiętać aranżując wyspę kuchenną w swoim domu?

Jak zaplanować wyspę w swojej kuchni?

Kuchnie z wyspami kuchennymi są modne i praktyczne. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią gotować dla innych i jednocześnie brać udział w rozmowach z gośćmi. Wyspy kuchenne oferują również najlepsze warunki do gotowania w gronie przyjaciół lub z całą rodziną. Ogromną zaletą wyspy kuchennej jest to, że podczas przygotowywania posiłków można mieć oko na wszystkich – dzieci, znajomych i partnerów. Ponadto wyspa kuchenna zapewnia dużą swobodę ruchów.

Jeśli chodzi o wyposażenie, większość wysp ma zintegrowaną płytę grzewczą, ale można zainstalować w niej również inne urządzenia, takie jak zmywarka. Ważne, aby sprzęty wbudowane w wyspę były ciche, w przeciwnym razie swobodna komunikacja, czyli podstawowa zaleta wyspy, nie jest możliwa. To dlatego w przypadku wybierania wyciągu należy zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki generuje. Warto wiedzieć, że istnieją wyspy kuchenne z regulacją wysokości. To doskonałe rozwiązanie dla osób przykładających dużą wagę do ergonomii.

Jak uniknąć problemów planując wyspę kuchenną?

Każdy, kto planuje wyspę kuchenną w swoim domu, powinien kierować się następującymi kryteriami:

  • wymiary,
  • kształt,
  • materiał,
  • wyposażenie.

Problemy przy planowaniu kuchni z wyspą pojawiają się zwykle wtedy, gdy jest na nią za mało miejsca. Obowiązuje zasada, że im więcej przestrzeni można przeznaczyć na wyspę, tym lepiej. Zazwyczaj zakłada się zbudowanie wyspy w pomieszczeniu o minimalnej powierzchni 15 m2. W razie wątpliwości planowanie warto powierzyć fachowcom, na przykład z Salonu meblowego Góra. Czasami dobrym rozwiązaniem kompromisowym są półwyspy. To znaczy, że wyspa jedną z krawędzi przylega do ściany. Jeśli tylko miejsca jest wystarczająco dużo, wyspa jest doskonałym rozwiązaniem – oferuje dodatkowe szafki do przechowywania i pięknie się prezentuje. To pozwala na swobodniejszą aranżację pozostałych elementów kuchennych. Długość wyspy kuchennej nie powinna być mniejsza niż 120 cm, w przeciwnym razie proporcje mogą wyglądać nieharmonijnie.

Wybór materiałów wykończeniowych jest nieograniczony, co sprawia, że wyspę można dopasować do kuchni w każdym stylu. Planując budowę trzeba pamiętać o nowej funkcji kuchni. Kuchnie wyspowe zakładają stałe uczestnictwo w życiu domu i nieustanny kontakt z salonem. Co więcej, dzięki dużej swobodzie ruchów, gotowanie w większym gronie staje się wygodniejsze. Kuchnia z wyspą jest najlepszym przykładem na zacieranie się granic między strefą mieszkalną i kuchenną. Należy pamiętać, że wyspy kuchenne zawsze planowane w połączeniu z całością wyposażenia i umeblowania kuchni, są rzadko dostępne z drugiej ręki, po okazyjnych cenach.

Materiał partnera