stacja uzdatniania wody

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na montaż stacji uzdatniania wody?

W zdecydowanej większości miejsc w Polsce użytkownicy korzystają z twardej, pełnej kamienia wody. Negatywnie odbija się to na stanie skóry, włosów, a także ubrań, naczyń i urządzeń takich jak pralka lub zmywarka do naczyń. Woda pochodząca z własnych ujęć także może mieć różną jakość i skład. Właśnie dlatego warto rozważyć montaż stacji uzdatniania wody. Jak działa i kiedy należy uwzględnić ją w planach?

Montaż stacji uzdatniania wody – dlaczego warto?

Stacje uzdatniania wody można stosować zarówno do zmiękczania wody pochodzącej z instalacji wodociągowej, jak i do czyszczenia wody studziennej. Jest wiele powodów, które przemawiają za wyborem tego rozwiązania. Zmiękczona woda powoduje, że:

  • zużywasz mniej detergentów do sprzątania i środków myjących do ciała;
  • na gorących napojach nie pojawia się osad z kamienia, nie zostaje też na naczyniach, garnkach i sanitariatach;
  • urządzenia pobierające wodę do pracy, rzadziej się psują i dłużej zachowują żywotność;
  • skóra i włosy są mniej przesuszone i delikatniejsze w dotyku.

Natomiast w przypadku wody studziennej, stacja uzdatniania wody pomoże:

  • pozbyć się zanieczyszczeń antropogenicznych (np. spływających z pól pestycydów czy środków na chwasty),
  • odfiltrować niepożądane składniki mineralne (np. żelazo, mangan),
  • usunąć szkodliwe bakterie, wirusy, pasożyty,
  • zmiękczyć wodę.

Uogólniając, można śmiało stwierdzić, że uzdatnianie wody w naszych warunkach zawsze jest korzystne, a szczególnego znaczenia nabiera, kiedy korzysta się z własnego ujęcia lub ze szczególnie twardej wody.

Kiedy można zamontować stację uzdatniania wody?

Kiedy najlepiej jest zaplanować montaż stacji uzdatniania wody? Idealnie byłoby uwzględnić go już na etapie projektowania budynku, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie wygospodarować dla niej odpowiednie miejsce. Jako że jest to urządzenie zajmujące nieco przestrzeni, lokuje się je zwykle w kotłowni albo w pomieszczeniu gospodarczym. Nie znaczy to jednak, że nie można zdecydować się na montaż w już istniejącym obiekcie. Firma Arma Term z Białegostoku zatrudnia fachowców, którzy pomogą wybrać najlepsze miejsce na stację uzdatniającą.

Warto pamiętać, że powinna się ona mieścić blisko gniazdka elektrycznego, przed piecem ogrzewania centralnego i nie dalej niż 6 m od odpływu. Trzeba też ustawić ją na stabilnej powierzchni. Prawidłowo podłączona będzie działać niemal bezobsługowo. Dlatego pamiętaj, jeśli oceniasz wodę w swoim kranie jako twardą, niesmaczną albo nieładnie pachnącą, stacja uzdatniająca może rozwiązać wszystkie te problemy. 

Materiał partnera