kamień naturalny

Kamienie naturalne kontra imitacje. Porównanie

Kamień wykorzystywany jest przez człowieka od niepamiętnych czasów. Pierwotnie jako narzędzia i broń, później awansował do roli materiału budowlanego. Dziś niektórych gatunków kamienia naturalnego używa się w celach dekoracyjnych, między innymi do wykańczania elewacji i wnętrz budynków. Kamienie te są stosunkowo rzadkie, dlatego na rynku znaleźć możemy ich imitacje. Czy jednak warto się na nie zdecydować?

Imitacja kamienia – co to takiego?

Imitacja kamienia to nic innego jak tańszy materiał, który został poddany takiej obróbce, by swoim wyglądem przypominał naturalny surowiec. Zazwyczaj o imitacjach mówimy w kontekście płyt gipsowych, które imitują piaskowiec, chętnie wykorzystywany do wykańczania elewacji oraz powierzchni ścian wewnątrz budynków. Imitacją mogą być również płytki ceramiczne, które swoim kolorem oraz deseniem naśladują marmur lub granit. Czy warto się zdecydować na takie zastępstwo?

Kwestia estetyki

Głównym powodem, dla którego decydujemy się na wykończenie elewacji lub wnętrza przy pomocy kamieni naturalnych, jest ich estetyka – niektóre, takie jak wspomniany marmur, nierozerwalnie kojarzą się z luksusem, przy ich pomocy zdobione są najwytworniejsze wnętrza. Nic dziwnego więc, że dla wielu osób tego typu estetyka jest najwyższą klasą stylu, ale ze względu na ograniczony budżet decydują się na zamienniki. Na pierwszy rzut oka materiał imitujący kamień nie różni się znacząco od naturalnego surowca, szczególnie jeśli oglądającym jest osoba nie posiadająca odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. O tym, że mamy do czynienia z imitacją możemy przekonać się dopiero zwracając uwagę na formę materiału. Przykładowo – gipsowa imitacja piaskowca ma formę płyt, wyglądających jakby były wykonanie z wielu mniejszych płytek. Inna sprawa, że imitacje, często barwione, mogą z czasem tracić swój atrakcyjny wygląd, podczas gdy naturalny kamień jest w dużej mierze odporny na procesy starzenia.

Trwałość imitacji

Drugą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy rozważaniu co jest lepszym rozwiązaniem – imitacja czy kamień naturalny – jest trwałość obu rozwiązań. W tym przypadku również kamień naturalny jest lepszy.

– Marmur co prawda jest dość porowaty i chłonie wilgoć – mówi przedstawiciel firmy HB-Polska – dlatego należy go zabezpieczać przed czynnikami zewnętrznymi, jednak granit to materiał właściwie niezniszczalny, trudno go uszkodzić, doskonale radzi sobie w trudnych warunkach. Imitacje wykonywane są z tworzyw daleko mniej trwałych. Znowu dobrym przykładem są gipsowe imitacje piaskowca, które mogą się łatwo kruszyć, a nawet drobne uszkodzenia pociągają za sobą konieczność wymiany całej płyty.

Cena

Niewątpliwe cena jest poważnym atutem imitacji – dzięki temu cieszą się one dużą popularnością. Warto jednak rozważyć, czy bardziej opłacalne jest kupno taniej imitacji, która szybko zniszczeje, czy może zainwestować w kamień, który będzie się dobrze prezentował przez wiele lat.

Materiał partnera