projekt łazienki

Jakie wymogi formalne powinien spełniać projekt łazienki?

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym budynku mieszkalnym. Choć zazwyczaj użytkowana jest tylko do mycia i pielęgnacji ciała i włosów, coraz częściej staje się także miejscem relaksu i odpoczynku (np. jeśli domownicy posiadają wannę). To w łazience odbywają się także porządkowe czynności – pranie, suszenie bielizny i ubrań. Dobry projekt łazienki musi uwzględniać wszystkie sfery codziennego funkcjonowania.

Jakie parametry uwzględnić w projekcie łazienki?

Dobrze zaaranżowana łazienka to nie tylko estetyczny wygląd. Jej wielkość można uznać za kwestię względną, ponieważ – przy pomocy dobrego architekta  – nawet niewielkie pomieszczenie może prezentować się pięknie, przestronnie i funkcjonalnie.

Wymogi formalne przy projektowaniu łazienki dotyczą m.in. minimalnych wymagań powierzchni. W przypadku toalet mówimy o 1,35 metrach kwadratowych, toalet z prysznicem – 2,85 metrach kwadratowych, natomiast dla łazienek z pralką, dwiema umywalkami lub umywalką i bidetem należy oszacować co najmniej 5,55 metrów kwadratowych powierzchni.

Owe wymogi formalne dotyczą także uwzględnieniu w projekcie kilku ergonomicznych sfer – mokrej oraz wilgotnej. W pierwszej znajdują się punkty poboru wody (wanna, kabina prysznicowa, umywalka, sedes lub bidet, pralka). Jako sferę wilgotną określamy natomiast pozostałą część pomieszczenia, w którym znajdują się półki na kosmetyki, kosz na brudne ubrania. Dobrze zaprojektowane przestrzenie łazienki uwzględniają użycie odpowiednich materiałów wykończeniowych i hydroizolacji, wyposażenia łazienek. Każdy projektant i architekt wnętrz, zajmujący się łazienką, powinien pamiętać o właściwym rozmieszczeniu wszystkich urządzeń i akcesoriów – chodzi przecież o to, by użytkowanie było bezproblemowe, wygodne. Nie jest to łatwe zadanie. Są oni ograniczeni podłączeniami do instalacji kanalizacyjnej i wodociągowej.

Salon łazienek Escale zajmuje się kompleksowym projektowaniem i aranżacją łazienek.

Wymiary i odległości w projekcie łazienki

Wiemy już, jak prezentuje się sytuacja z minimalnymi wymiarami potencjalnej łazienki. Każdy sprzęt powinien być od siebie także usytuowany w odpowiedniej odległości. Łazienka musi być pomieszczeniem, w którym domownicy będą czuli się swobodnie. 

Jednym z najważniejszych wymiarów w tym wnętrzu jest wolna przestrzeń przed obowiązkowa wolna przestrzeń przed wyjściem z wanny lub kabiny prysznicowej (80×90 cm). Łazienka powinna być także dostosowana do wzrostu wszystkich domowników (wiąże się to głównie z rozmiarami umywalki, której górna krawędź powinna się plasować mniej więcej 75-80 cm nad podłogą).

Materiał partnera