mężczyzna montujący parapet zewnętrzny

Jakie wymiary powinien mieć parapet zewnętrzny?

Parapet zewnętrzny musi wystawać co najmniej 3 centymetry poza obrys budynku. Przy wymiarowaniu parapetu należy wziąć pod uwagę także konieczność wpuszczenia parapetu w mur i pod okno. A zatem należy przewidzieć odpowiednio dłuższy i szerszy parapet od wnęki okiennej. Błędny pomiar oznacza niewłaściwy montaż, a to z kolei może doprowadzić do przedostawania się wody w szczeliny.

Jak zmierzyć wymiar parapetu zewnętrznego?

Szerokość parapetu mierzona jest od zagięcia pod okno do krawędzi noska. Zagięcie pod okno musi wchodzić w specjalnie przygotowany rowek w ramie okna, a nosek parapetu powinien wystawać co najmniej 3 cm poza obrys muru. Przykładowo, jeśli od ramy okna do krawędzi elewacji mamy 15 cm, to trzeba zamówić parapet na przynajmniej 18 cm i do tego doliczyć zagięcie pod okno. Przyjmuje się, że blacha, która zachodzi pod okno, powinna mieć około 3 cm, a więc całkowita szerokość parapetu w tym przypadku musi liczyć 21 cm.

Przy montażu parapetów fachowcy z Okna Mikołajczyk z Wrocławia stosują dwie techniki. Parapet może być dłuższy tylko o 1 cm od wnęki okiennej — wówczas część plastikowej końcówki parapetu jest osadzana w ościeżu a reszta na zewnątrz. Konieczne jest zastosowanie dodatkowych uszczelnień w postaci silikonów dekarskich w miejscu styku zakończenia z murem. Inną metodą jest chowanie końcówki parapetu w ościeżu, ale wtedy przy pomiarach należy dodać około 2 cm dla każdej ze stron. Wówczas na zewnątrz wystaje tylko ta część krawędzi, która wypuszczana jest poza elewację. W przypadku parapetów, do których nie będą stosowane brzegi, dodaje się 3 cm do każdej ze stron, a na końcu montażu boki parapetów są zarabiane wedle gustu inwestora lub zaleceń producenta.

O czym należy pamiętać, wybierając parapet?

Decydując się na montaż parapetów jeszcze przed wykonaniem ocieplenia budynku, trzeba wziąć pod uwagę planowaną grubość materiału izolacyjnego. Parapety muszą być bowiem od niej szersze – w przeciwnym wypadku będzie trzeba je wymienić. Najpopularniejsze parapety zewnętrzne we Wrocławiu dostarczane przez Okna Mikołajczyk to parapety z blachy ocynkowanej, które dostępne są w obszernej palecie kolorystycznej. Do parapetów dodawane są elementy do wykańczania brzegów. Oprócz tego podokienniki mogą być wykonane z aluminium, PCV i konglomeratu. Wybierając parapet, warto wziąć pod uwagę, że najlepiej sprawdzi się podokiennik bez łączeń, czyli wykonany z jednego kawałka blachy, PCV lub kamienia. Długość parapetu może bowiem stanowić ograniczenie przy niektórych materiałach.

Materiał partnera