montaż listwy przypodłogowej

Jakie wybrać listwy do paneli?

Listwy podłogowe to jeden z najważniejszych elementów całego wykończenia, a nawet wnętrza. Pełnią funkcję zarówno estetyczną, jak i użytkową, i dlatego też ich dobór jest niezwykle ważny jeśli chodzi o dobrze urządzone mieszkanie. Ich kolor, kształt i wysokość powinny podkreślać wystrój wnętrza, zachowując optyczną harmonię proporcji pomieszczenia. Co warto wiedzieć na temat listew do paneli i jak wybrać odpowiednie? Dowiesz się tego z naszego artykułu. 

Charakterystyka listew przypodłogowych

Głównym zadaniem listew przypodłogowych będzie zasłonięcie nierówności między podłogą a ścianą oraz ochrona ściany przed zabrudzeniami, na przykład podczas mycia podłogi. Jest to także świetny sposób na zasłonienie wszelkich kabli czy przewodów. Istnieje kilka rodzai listew przypodłogowych. Jeśli chodzi o podział ze względu na przeznaczenie, wyróżniamy: 

  • cokoły — inaczej listwy montowane bezpośrednio do ściany
  • listwy profilowe — pozwalają na ukrycie wszelkich kabli czy przewodów
  • listwy chowane w ścianie — dzięki nim można uzyskać gładką powierzchnię przy ścianie, ponieważ listwy są z nimi zlicowane

Listwy możemy także podzielić ze względu na materiał ich wykonania:

  • listwy drewniane — jeden z najpopularniejszych rodzajów listew, są trwałe i eleganckie
  • listwy z MDF — są szerokodostępne i łatwe do kupienia. Odpowiednio zabezpieczone są odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne
  • listwy metalowe — cechują się dużą trwałością. Świetnie sprawdzą się w mieszkaniach urządzonych w nowoczesnym stylu

Jak wybrać idealne listwy przypodłogowe? 

Dobrze dobrana listwa będzie podkreślać proporcje wnętrza, a także zamaskuje wszystkie jego mankamenty. Oczywiście, najlepiej będzie spytać się o radę specjalistów, na przykład tych ze sklepu Winylove, nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Przy wyborze listew dużo będzie zależeć od wysokości ścian — najmniejsze listwy (4-6 cm), które wizualnie stapiają się z podłogą, są dobrym wyborem do małych pomieszczeń. W pomieszczeniach o standardowej wysokości ścian dobrze prezentują się listwy od 6 do 8 cm, natomiast w pomieszczeniach wyższych niż 250 cm najlepiej prezentują się listwy o wysokości 10 cm i więcej. 

Warto pamiętać, że duże znaczenie ma także kolor listew: taki sam jak podłogi będzie optycznie zwiększał jej powierzchnie, a w kolorze kontrastowym zmniejszał powierzchnię pomieszczenia. Dużo będzie zależeć od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i jakie są nasze osobiste preferencje. 

Materiał partnera