drzwi wejsciowe

Jakie standardy powinny spełniać drzwi zewnętrzne?

Zakup drzwi zewnętrznych wymaga poświęcenia większej ilości czasu i uwagi, niż wybór drzwi wewnętrznych. Ich funkcja ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo domu w trakcie kradzieży, a także podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Warto przez zakupem dowiedzieć się, jakie standardy powinny spełniać drzwi zewnętrzne, aby móc dobrze służyć domownikom przez wiele lat.

Jakie cechy powinny mieć dobre drzwi zewnętrzne?

Każde drzwi, które zostały dopuszczone do sprzedaży muszą spełniać parametry określone przez prawo. Według oficjalnych wytycznych, ościeżnica drzwi wejściowych musi mieć min. 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Kolejnym parametrem jest wysokość progu, która nie może przekraczać 2 cm. Na rynku dostępne są głównie drzwi wpisujące się w przepisy prawne, jednak warto przed dokonaniem zakupu upewnić się, że spełniają one wszystkie niezbędne wymiary.

Ważny jest również materiał, z którego wykonane są drzwi. W ofertach producentów i dystrybutorów, takich jak Drzwi Kisiel można znaleźć drzwi drewniane, z płyty MDF i aluminium, czyli takie, które spełniają wszystkie normy i charakteryzują się dużą wytrzymałością i wysoką ochroną antywłamaniową.

Kolejnym parametrem, który określa jakość drzwi zewnętrznych, jest ich izolacja akustyczna i termiczna. Drzwi mające dobrą termoizolację oznaczane są odpowiednim poziomem współczynnika przenikania ciepła (U). Jest to kolejna cecha drzwi, która jest regulowana przez prawo. Według aktualnych przepisów, współczynnik ten nie powinien być większy, niż 1,5. Warto dodać, że określa się go skalą, według której im lepiej drzwi zatrzymują ciepło, tym niższy jest ich współczynnik. Izolacja akustyczna działa odwrotnie – im wyższy jest współczynnik Rw, tym lepiej drzwi będą tłumić dźwięki. Minimalnym współczynnikiem akustycznym jest 30 dB.

Ostatnią cechą jest poziom bezpieczeństwa, jaki mogą dać wybrane drzwi. Istnieje 6 klas odporności na włamanie (RC). Im wyższa jest klasa, tym większe bezpieczeństwo zapewnią drzwi.

Jakie drzwi zewnętrzne warto wybrać?

Drzwi zewnętrzne powinny być wybierane na podstawie indywidualnych wymagań i potrzeb domowników. Jeśli dom znajduje się przy ruchliwej drodze, warto wybrać drzwi o bardzo dobrej izolacji akustycznej. Do domu pasywnego, który charakteryzuje się energooszczędnymi rozwiązaniami, najlepiej nadadzą się drzwi o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła, które dodatkowo zabezpieczą budynek przed nadmierną utratą ciepła wewnątrz.

Warto też pamiętać o wybraniu drzwi lewo lub prawostronnych. To, czy drzwi otwierają się do wewnątrz czy na zewnątrz nie jest w żaden sposób regulowane przez prawo, a jest jedynie ułatwieniem dla przyszłych właścicieli. Przy wyborze należy mieć na uwadze rozmiar wiatrołapu i czy drzwi nie będą zajmować w nim zbyt dużo miejsca, a także czy na zewnątrz znajduje się odpowiedni podest, który umożliwi otwarcie drzwi bez cofania się na schody.

Niestety nawet najlepsze i najdroższe drzwi nie będą spełniać swoich funkcji, jeśli zostaną zamontowane w błędny lub niedbały sposób. Zbyt duże odstępy od ościeżnic wpuszczą zimne powietrze do środka, co wpłynie na temperaturę w pomieszczeniu znajdującym się zaraz za drzwiami. Niewyregulowane zawiasy będą wydawać specyficzne dźwięki pochodzące z ocierania się bolców o ościeżnicę, a także będą skutecznie utrudniać otwieranie i zamykanie drzwi kluczem.

Dobrze jest zatem wybrać drzwi od renomowanego producenta, które charakteryzują się wysoką jakością, a także spełniają wszystkie potrzeby właścicieli. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy firma sprzedająca drzwi zajmuje się też ich montażem, ponieważ ten etap powinno się zostawić profesjonalistom.

Materiał partnera