Fronty meblowe

Jakie są rodzaje frontów meblowych?

Meble są stałym i niezbędnym elementem wyposażenia wnętrz. Pełnią w nich różne funkcje, począwszy od zapewniania miejsca do przechowywania rzeczy, po usprawnianie wykonywania różnych czynności. Są też niezwykle ważne w procesie tworzenia aranżacji – wpływają zarówno na klimat pomieszczenia, jak i odpowiadają za jego styl. W tej ostatniej roli ważną rolę odgrywają fronty meblowe.

Rola frontów meblowych

Fronty meblowe w kontekście estetycznym i aranżacyjnym są najistotniejszymi elementami szafek czy szaf. Oczywiście nie można mówić, że są najważniejsze, bo w rzeczywistości mebel będzie spełniał swoje funkcje również bez drzwiczek czy przedniej zabudowy. Bez frontów jednak zawartość nie tylko będzie się kurzyć, ale też może wypadać i tworzyć optyczne wrażenie bałaganu. Z tego powodu te elementy konstrukcji można uznać za funkcjonalne.

Inna, znacznie ważniejsza funkcja frontów meblowych to ta dekoracyjna. To ona warunkuje wybór konkretnego wzoru, koloru czy sposobu wykończenia powierzchni.

– Wzornictwo frontów meblowych jest bardzo bogate. Pozwala to nie tylko na aranżowanie wnętrza w stylu klasycznym, nowoczesnym czy minimalistycznym. Umożliwia też optyczną zmianę przestrzeni przez jej rozjaśnianie, przyciemnianie czy wprowadzenie określonego wzoru. Natomiast umiejętnie dobrane kolory będą tworzyć atmosferę relaksu, ożywienia, a nawet korzystnie wpływającą na apetyt – wyjaśnia przedstawiciel firmy Wood Works Studio, producenta mebli z Krakowa.

Rodzaje frontów meblowych

Różnorodność frontów meblowych pozwala je podzielić na kilka typów. Podstawę tego podziału stanowi z pewnością rozróżnienie pomiędzy elementami przeznaczonymi do wykończenia szafek kuchennych, pokojowych, łazienkowych czy gabinetowych i sypialnianych. Meble pokojowe często są wykonane z litego drewna lub stylizowane na taki materiał. We frontach kuchennych dominują jednolite kolory z przewagą bieli i czerni. Jednolite, chociaż zwykle mniej ozdobne są też fasady mebli łazienkowych. Wszystkie one są też wykonane z różnych materiałów.

Pod tym względem wyróżnia się fronty meblowe:

  • z litego drewna,
  • szklane i lustrzane,
  • z płyt MDF,
  • z płyt wiórowych,
  • metalowe.

Większość z wymienionych materiałów może też mieć inaczej wykończoną powierzchnię. Poza naturalnym drewnem inne fronty meblowe mogą być lakierowane lub fornirowane. W praktyce stosuje się też różne inne okleiny, między innymi z PCV.

Jako uzupełnienie powyższej klasyfikacji warto wymienić sposób wykończenia powierzchni w wersji matowej lub z połyskiem. Ta druga występuje głównie w przypadku frontów lakierowanych, przeznaczonych do kuchni lub łazienek.

Materiał partnera