rolety zewnetrzne naslonecznienie

Jakie rolety okienne najlepiej chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem?

Rolety okienne potrafią przynieść prawdziwą ulgę w najgorętsze dni lata. Kiedy upał odbiera siły i chęci do jakiejkolwiek aktywności, przyjemnie jest się przed nim schować w chłodnym domu.  Nawet gdy słupek rtęci w termometrze za oknem wypełni skalę, dobrze dobrane rolety pomogą utrzymać w pomieszczeniach niską temperatury. A jakie rodzaje rolet sprawdzają się najlepiej? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Jakie rolety okienne najlepiej chronią przed słońcem?

Wszystkie rolety mają za zadanie w jakimś stopniu chronić przed słońcem. Nie wszystkie jednak robią to tak samo skuteczne. Zwykłe, wykonane z tkanin nie wpływają znacząco na komfort cieplny w domu. Na przykład rolety noc i dzień stanowią bardziej dekorację wnętrza lub ewentualnie ochronę przed wzrokiem przechodniów niż zabezpieczenie przed słońcem.

Jedynie modele pokryte z jednej strony powłoką refleksyjną mogą przynieść pewną ulgę w gorące dni. Dzięki efektowi odbijania promieni słonecznych są w stanie realnie zminimalizować poziom nasłonecznienia pomieszczeń. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że najlepszą ochronę przed słońcem zapewniają rolety zewnętrzne.

Zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne, jak sugeruje już nazwa, montuje się na zewnątrz budynku. Wykonywane są z PCV lub aluminium. Takie rolety okienne mają wiele ważnych zalet.

  • Zapewniają silną ochronę przed nasłonecznieniem pomieszczeń, dając przyjemny cień, a kiedy trzeba, nawet całkowite zaciemnienie.
  • Latem pomagają zachować niską temperaturę w domu.
  • Chronią przed promieniowaniem UV.
  • W zimie pozwalają ograniczyć wydatki na ogrzewanie, ponieważ stanowią świetną izolację termiczną.
  • Minimalizują ilość hałasu docierającego z zewnątrz.
  • Mogą zapewniać także ochronę anywłamaniową.

Rolety zewnętrzne według miejsca montażu dzieli się na:

  • elewacyjne,
  • naokienne,
  • podtynkowe.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Żadne rolety wewnętrzne nie są w stanie zapewnić takiej izolacji termicznej zarówno latem, jak i zimą jak właśnie wewnętrzne. Pod tym względem są bezkonkurencyjne. Dzięki zamontowaniu ich można obniżyć w domu temperaturę nawet o kilka stopni.

Co więcej, rolety zewnętrzne chronią także przed promieniowaniem UV, które ma szkodliwy wpływ na ludzi i na przedmioty. Przez jego działanie meble, obrazy, dywany i zasłony odbarwiają się, tracąc swój pierwotny wygląd. Osłanianie ich przed promieniami słonecznymi, przedłuża ich żywotność.

Rolety zewnętrzne z funkcją antywłamaniową lub bez można kupić na przykład w firmie Alusolution w Bielsku-Białej. Oferuje ona kompleksową obsługę – od projektu, przez produkcję do montażu – wraz z fachowym doradztwem.

Materiał partnera