Jakie okna wybrać – aluminiowe, drewniane czy PCV

Rola jakości i technologii zastosowanych okien w naszych domach jest niebagatelna – to od nich zależy wysokość rachunków za ogrzewanie oraz poziom komfortu przebywania w pomieszczeniach. Okna powinny być szczelne i energooszczędne. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań – obecnie dominują okna PCV, jednak dostępne są również okna z drewna oraz zyskujące coraz większą popularność okna z aluminium. Czym charakteryzuje się każda z tych technologii i jakie ma zalety?

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe to stosunkowo innowacyjne rozwiązanie, które coraz częściej wykorzystywane jest w budownictwie mieszkalnym. Do zalet okien aluminiowych należą przede wszystkim doskonałe właściwości wytrzymałościowe. Produkty tego typu są niezwykle trwałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników, w tym warunków atmosferycznych. Cenione są również ze względu na swoje walory estetyczne – są smukłe, łatwo dopasowują się do elewacji i mają większą powierzchnię przeszklenia. Okna aluminiowe idealnie nadają się również do konstrukcji przeszkleń wielkowymiarowych oraz wewnętrznych, np. przegród w pomieszczeniach. Wielokomorowa budowa profilu wzbogacona o wkładki termiczne sprawia, że posiadają one znakomite właściwości izolacyjne. To idealne rozwiązanie dla wymagających inwestorów, dla których liczy się najwyższa jakość i funkcjonalność produktu.

Okna drewniane

Okna drewniane, jak wszystkie materiały wykonane z drewna, cenione są przede wszystkim za swój naturalny, efektowny wygląd, który idealnie sprawdza się we wnętrzach mieszkalnych, nadając im niezwykły, ciepły i przytulny klimat. Dostępna jest przy tym bogata gama kolorystyczna tego typu produktów. Okna wykonuje się z różnych gatunków drewna, takich jak sosna, modrzew czy egzotyczne meranti. Estetyka to jednak nie wszystko. Do zalet okien drewnianych należy bowiem również doskonała izolacyjność cieplna oraz akustyczna. To eleganckie i praktyczne rozwiązanie, które cieszy się ogromną popularnością szczególnie w budownictwie jednorodzinnym.

Okna PCV

Okna PCV to jedno z najbardziej uniwersalnych i najpopularniejszych rozwiązań z zakresu stolarki okiennej.

Nie da się ukryć, że do głównych zalet tej technologii należy atrakcyjna cena tzw. „plastików”. – Mówi przedstawiciel Hurtowni Ambit oferującej stolarkę otworową i pokrycia dachowe. – Jednakże dzięki innowacyjnym rozwiązaniom jakość tych produktów jest dzisiaj bardzo wysoka. Okucia antywłamaniowe, wielokomorowe profile oraz stalowe ramy sprawiają, że nowoczesne okna PCV zapewniają znakomity poziom izolacji termicznej oraz akustycznej, a także stanowią dobre zabezpieczenie przed włamaniem.

Do tego dochodzi bogaty wachlarz wersji kolorystycznych, w tym np. imitujących naturalne drewno. Oprócz tego okna PCV nie wymagają konserwacji. To ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie do każdego budownictwa, chętnie stosowane szczególnie w budynkach wielorodzinnych.

Materiał partnera