kotły ogrzewanie

Jakie ogrzewanie wybrać, by nie szkodzić środowisku?

Coraz częściej podnoszona w mediach kwestia ochrony środowiska, a także pojawiające się nowe przepisy z tym związane budują świadomość społeczeństwa w temacie szeroko pojętej ekologii. Dotyka ona dzisiaj wielu sfer naszego życia, w tym również stosowanych na co dzień technologii. Na uwagę zasługuje tu w szczególności ogrzewanie, które wywiera znaczący wpływ na środowisko. Jak grzać ekologicznie?

Ekologiczny materiał opałowy

Wpływ techniki grzewczej na środowisko związany jest z wyborem paliwa, przy czym istotne znaczenie ma tu nie tylko sam proces jego przetwarzania, ale także sposób pozyskania. Musimy bowiem pamiętać, że produkcja nie tylko właściwego ciepła, ale też energii wykorzystywanej do jego wytworzenia wywiera wpływ na otoczenie. Przykładowo pozornie “czyste” ogrzewanie elektryczne okaże się wcale nie tak ekologiczne, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż głównym źródłem energii elektrycznej w Polsce są wciąż elektrownie cieplne korzystające z nieodnawialnych surowców, takich jak węgiel kamienny.

W naszym kraju od lat dużą popularnością cieszy się ogrzewanie przy użyciu paliw stałych. – Mówi ekspert reprezentujący firmę Budmet Nocoń, która oferuje nowoczesne kotły na pellet i ekogroszek. – Nie da się jednak ukryć, że spalanie tradycyjnego węgla, szczególnie w piecach starszego typu, negatywnie wpływa na środowisko, co wynika przede wszystkim z powstających w tym procesie szkodliwych produktów ubocznych, takich jak tlenek węgla i siarka.

Dobrą alternatywą dla tych tradycyjnych paliw stałych może być ekogroszek i pellet. Ekogroszek, mimo iż produkowany z węgla, charakteryzuje się obniżonymi wartościami emisji tlenków i pyłów.  Podobnie jest w przypadku pelletu, który dodatkowo wytwarzany jest z odnawialnej biomasy. Ponadto popiół wytworzony ze spalonego pelletu może zostać wykorzystany w charakterze ekologicznego nawozu. Istotnym kryterium wyboru materiału opałowego powinna być również jego kaloryczność mająca wpływ na efektywność całego procesu spalania.

Wydajny kocioł CO

Aby móc w pełni korzystać z ekologicznych właściwości wybranego materiału opałowego, należy zastosować odpowiednie urządzenie grzewcze. Jeśli chcemy zmniejszyć negatywny wpływ ogrzewania na środowisko, warto wymienić starszy kocioł na bardziej wydajny, najlepiej taki, który spełnia wymagania klasy 5. Nowoczesne kotły pelletowe charakteryzują się bowiem wysoką sprawnością, co w praktyce oznacza mniejsze zużycie paliwa i produkowanie niezbędnej energii cieplnej przy zmniejszonej emisji zanieczyszczeń do środowiska. Ekologiczne paliwo w połączeniu z nowoczesnym urządzeniem grzewczym to przepis na czystsze środowisko.

Materiał partnera