Naklejki łazienkowe

Jakie naklejki na ścianę do łazienki?

Naklejki mogą być zarówno samodzielnym elementem zdobniczym, jak i interesującym uzupełnieniem płytek ceramicznych lub tapet. Dzięki naklejkom możemy szybko przeobrazić wygląd naszej łazienki: naklejanie nie wymaga ani specjalnego sprzętu, ani wynajmowania wyspecjalizowanych wykonawców. Wszystko można zrobić samodzielnie. Przekonujemy, że aplikacja naklejek jest łatwa i daje interesujące efekty.

Kluczową kwestią jest trwałość materiału, z którego zostały wykonane naklejki do łazienki. Zdanie to w pełni podziela specjalista ze sklepu z fototapetami Kraina Barw: – Folia, z której powstają naklejki, powinna być cienka, a jednocześnie wytrzymała. Musi być odporna na rozciąganie, niewrażliwa na wahania temperatur i wysoką wilgotność, a nawet zalewanie wodą. Nie  powinna też trwale łączyć się z podłożem, aby w każdej chwili można było usunąć naklejki bez niszczenia płytek ceramicznych lub ściany, na której się znajdują.

Naklejane wzory na kafelki i meble

Wybór wzorów jest kwestią gustu każdego z nas. Nie zmienia to faktu, że w łazienkach najefektowniej wyglądają różnego typu ornamenty. Można ich użyć do szybkiego ozdobienia płytek ściennych. Naklejki najlepiej prezentują się na kafelkach o jednolitej barwie i gładkiej powierzchni. Elegancko wyglądają wzory w odcieniach szarości i błękitach, które w naturalny sposób kojarzą się z wodą.

Jeżeli łazienka przeznaczona jest dla dzieci, np. w przedszkolu, to możemy pokusić się o naklejki w żywszych kolorach, które przedstawiają zwierzęta wodne, muszle i rozgwiazdy, a także ponadczasowo popularne żółte kaczuszki. Niezależnie od tego, jaki wzór wybierzemy, warto zadbać o właściwe przygotowanie podłoża i zapoznać się z techniką aplikacji naklejek.

Powierzchnia pod naklejkę musi być gładka i odtłuszczona

Naklejki są wykonane z cienkiego materiału: każda nierówność czy ziarenko piasku będzie dobrze widoczne i wyczuwalne pod palcami na powierzchni. Ponadto nierówności powodują szybsze niszczenie się naklejek przy ich przecieraniu i zmywaniu. Najwygodniejszymi powierzchniami pod naklejki są gładkie płytki ścienne oraz fronty mebli łazienkowych.

Podłoże przygotowywane pod naklejki do łazienki musi być też starannie osuszone i odtłuszczone. Zakurzone, niestabilne i brudne powierzchnie obniżają siłę wiązania kleju. Jeżeli naklejki mają znaleźć się na podłożu gipsowym, to powierzchnię należy przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie starannie zagruntować.

Sam proces naklejania jest bardzo prosty. Najpierw przykładamy naklejkę do wybranego miejsca, aby sprawdzić jej położenie po przyklejeniu. Następnie z górnego brzegu odklejamy papier ochronny na szerokość kilku centymetrów i naklejamy na ścianę. Elastyczną raklą z tworzywa sztucznego dociskamy naklejkę. Stopniowo odklejamy papier ochronny i wygładzamy raklą kolejne fragmenty naklejki. Po dokładnym dociśnięciu naklejki do podłoża delikatnie odklejamy papier transportowy. 

Naklejki w parze tapetami na flizelinie

Naklejki mogą stać się interesującym uzupełnieniem funkcji dekoracyjnych tapet łazienkowych. Szczególnie wtedy, gdy dominującą okrywą ścian są płytki ceramiczne. W takiej sytuacji naklejki aplikujemy na starannie oczyszczonych płytkach, a tapety układamy na ścianach z tynkami. Bardzo dobrze nadaje się do tego celu winylowa tapeta na flizelinie oraz winylowe tapety samoprzylepne. Ten pierwszy typ tapety można położyć w miejscach, które nie są bezpośrednio narażone na zalewanie wodą. Do stref mokrych optymalne będą tapety samoprzylepne z laminowanego winylu.

Materiał partnera