Podzespoły meblowe - meble drewniane

Jakie gatunki drewna wykorzystuje się w produkcji podzespołów meblowych?

Piękne i solidne meble z drewna nigdy nie wychodzą z mody. Eleganckie oraz ponadczasowe, znakomicie prezentują się w każdym pomieszczeniu – zwłaszcza w kuchni, salonie lub sypialni. Do ich produkcji jest jednak niezbędne wykorzystanie specjalnych podzespołów meblowych. Należą do nich elementy strugane i okrągłe, z których powstają następnie łóżka, stoliki oraz fotele. Kluczowe pytanie brzmi: z jakiego drewna powinny być one wykonane?

Podzespoły meblowe – czym są?

Meble powstają z solidnych podzespołów, do których należą między innymi drążki, kije i trzonki drewniane. Takie strugane i okrągłe elementy są produkowane w profesjonalnych zakładach z użyciem specjalnych maszyn i urządzeń.

Struganie odbywa się na przykład na strugarkach czterostronnych, w tym nawet na nowoczesnych wersjach siedmiogłowicowych. Następnie wysokogatunkowe profile trafiają do branży meblarskiej, gdzie znajdują zastosowanie jako elementy łóżek, komód, stolików czy krzeseł.

Zarówno strugane, jak i okrągłe podzespoły meblowe są docinane i szlifowane indywidualnie według preferencji klientów. Zgodne z określonymi parametrami, mogą być bez problemu lakierowane oraz poddawane obróbkom. Niezwykle ważne jest jednak drewno, z jakiego powstają te elementy. Które jest godne uwagi?

Z jakiego drewna są produkowane najlepsze podzespoły meblowe?

Do produkcji podzespołów meblowych chętnie jest używany solidny buk. Ten gatunek drewna znakomicie się sprawdza do tworzenia krzeseł, foteli i łóżek. Co ciekawe, stare meble z lat 60. z buku chętnie są odnawiane współcześnie oraz wykorzystywane do aranżacji nowoczesnych wnętrz. Nic dziwnego, to drewno wygląda niezwykle estetycznie, atrakcyjnie wizualnie oraz elegancko. Meble z buku są solidne, stabilne i ciężkie, więc wytrzymują nawet największe obciążenia. Odporne na uszkodzenia mechaniczne, latami zachowują idealną strukturę i jakość – mówi specjalista z firmy Jawor Polska.

Buk jest twardy i solidny, a powstające z niego meble mają zazwyczaj masywne i proste formy. Jako że to drewno nie jest tak proste w obróbce, wymaga zdecydowanie więcej uwagi i zaangażowania w procesach produkcyjnych.

Alternatywą dla buku jest elastyczna sosna, która zdecydowanie łatwiej przyjmuje rozmaite formy. Wyróżnia ją ciekawe usłojenie i niezwykłe bogactwo kolorystyczne. Lekka i odporna na uszkodzenia, może być poddawana szlifowaniu, struganiu oraz wielu innym procesom obróbki. Powstają z niej lżejsze i mniej kosztowne meble, które nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji.

Godne uwagi są więc podzespoły z solidnego buku lub lekkiej sosny. Żywotne i wytrzymałe, zapewnią trwałość łóżkom, stolikom i szafkom różnego rodzaju!

Materiał partnera