
Jakie domy określamy mianem ekologicznych?
We współczesnym budownictwie coraz częściej spotyka się ekologiczne rozwiązania, które mają pomóc chronić środowisko naturalne. Dotyczą one ogrzewania, wytwarzania energii, wyboru materiałów budowlanych i wielu innych czynników. Poza tym, w dłuższej perspektywie, są one często ekonomiczne. Czym cechują się domy ekologiczne i jakie technologie wykorzystują?
Dom ekologiczny – czyli jaki?
Podstawą budowy domu ekologicznego jest wykorzystanie materiałów przyjaznych zarówno dla środowiska, jak i dla mieszkańców budynku. Najczęściej pochodzą one z lokalnych źródeł. Kluczowy jest wybór surowców, które po rozkładzie nie zanieczyszczą gleby i wody. Należy stosować również nietoksyczne środki budowlane. Cechą domu ekologicznego jest również jego wysoka energooszczędność. Uzyskuje się ją poprzez montowanie specjalnych systemów poboru energii i wody. Poza tym, stawia się je w odpowiednich miejscach, najczęściej słonecznych, tak aby jak najwięcej światła wpadało do wnętrza w ciągu dnia.
Podczas budowy domów ekologicznych często projektuje się ich konstrukcję w taki sposób, aby sprzyjała ona energooszczędności. Kolejnym sposobem, tym razem na zadbanie o zdrowie mieszkańców, jest stawianie ścian przepuszczających parę wodną.
Domy energooszczędne i pasywne
Nie wszyscy wiedzą, że wśród domów ekologicznych wyróżnia się rodzaj energooszczędny i pasywny. Można powiedzieć, że drugi typ jest bardziej ekonomiczną odmianą pierwszego.
– Domy pasywne skupiają się na tym, aby biernie pozyskiwać energię z otoczenia. Taki efekt można osiągnąć dzięki zwartej budowie, a także odpowiedniemu rozkładowi pomieszczeń i okien
– dodaje pracownik firmy Bee House Technology. Ciepło pozyskuje się nie tylko poprzez światło wpadające do wnętrza, ale również z pomocą innych ekologicznych rozwiązań, takich jak kolektor słoneczny, pompa ciepła czy wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.
Domy ekologiczne – co jeszcze warto wiedzieć?
Dom ekologiczny to inwestycja, w którą trzeba włożyć nieco więcej środków niż w budynek tradycyjny. Ale oszczędności zaczynają generować się w trakcie jego użytkowania i objawiają się mniejszymi rachunkami za wentylację i ogrzewanie. Poza tym, decydując się na taki dom, można skorzystać z różnego typu dofinansowań.
Kolejną zaletą jest to, że budynki energooszczędne są dobrze wytłumione oraz są wyposażone w szczelne drzwi i okna. Są one zatem opcją nie tylko ekologiczną i ekonomiczną, ale też zwyczajnie komfortową. Warto uświadomić sobie korzyści płynące z wyboru ekologicznego domu i zdecydować się na jego budowę.