Jaki materiał nadaje się na legowisko dla zwierzaka?

Do uszycia legowiska dla zwierzaka, czyli w większości przypadków dla psa lub kota, można użyć w zasadzie dowolnego materiału. Jednak powinniśmy liczyć się z faktem, że niektóre tkaniny nie wytrzymają naporu pazurów i zębów, nie poradzą sobie z sierścią, śliną czy moczem naszych ulubieńców. Podpowiadamy, jakie materiały będą optymalne na legowisko dla kota, a jakie dla ważącego kilkadziesiąt kilogramów psa.

Kluczową kwestią przy wyborze tkaniny na legowisko dla psa czy kota jest pogodzenie walorów technicznych, komfortu i estetyki.

Jakie warunki musi spełniać tkanina na legowisko dla czworonoga?

Na wybór legowiska i pokrywającej go tkaniny wpływa w pierwszym rzędzie gatunek zwierzęcia. Jeżeli poszukujemy lokum dla kocura, to powinniśmy szukać materiału, który wytrzyma regularne „ostrzenie pazurów”. Z kolei posłanie dużego, ciężkiego psa musi pokrywać tkanina odporna na przebicia i rozdarcia pod silnym naciskiem łap i pazurów. Niezależnie od gabarytów psy uwielbiają szarpać i przenosić swoje posłania, co wymusza stosowanie tkanin odpornych na uszkodzenia mechaniczne, ale też na obfite ślinienie się zwierzęcia. Na trwałość legowiska w istotny sposób wpływają też wysokiej jakości szwy: najlepiej, żeby były wykonane przy użyciu mocnych, syntetycznych nici i ulokowane w miejscach trudno dostępnych dla zwierzęcia. 

Kolejnym warunkiem jest odporność na wodę: na pokrycie legowiska warto wybrać materiał wodoodporny. Dzięki niemu oczyszczanie posłania naszego pupila będzie się sprowadzało do przecierania wilgotną szmatką czy gąbką. Jeżeli tkanina nie zatrzymuje wody, to przy każdym kontakcie z wydalinami, śliną czy innymi płynami organicznymi prawdopodobnie będziemy zmuszeni uprać całe posłanie. O ile w przypadku małych legowisk jest to stosunkowo łatwe, to staranne oczyszczenie dużego materaca dla psa może okazać się nie tylko skomplikowanym, ale też kosztownym przedsięwzięciem (opłata za profesjonalne czyszczenie). Dlatego przy określaniu rodzaju tkaniny warto wziąć pod uwagę sposób jej odkurzania czy prania. Największy komfort użytkowania i odpowiedni poziom higieny zapewniają tkaniny odporne na wnikanie zabrudzeń. Chodzi nie tylko o zanieczyszczenia płynami ustrojowymi i karmą, ale także sierścią. Tkanina odporna na wnikanie sierści zwierzęcia będzie znacznie wygodniejsza w użytkowaniu i pozwoli zachować na dłużej estetyczny wygląd legowiska.

Wszystkie wymienione wyżej cechy posiadają wodoodporne tkaniny ogrodowe, takie jak materiał Kodura czy poliestrowa imitacja płótna lnianego. 

Na legowisko dla psa lepsza jest tkanina poliestrowa czy bawełniana?

Tkaniny poliestrowe, w tym przede wszystkim wodoodporne tkaniny ogrodowe spełniają wszystkie wymagania jakościowe, które stawiane są tkaninom na legowiska dla zwierząt. Są trwałe, niepodatne na uszkodzenia mechaniczne i wodoodporne. Ponadto oferują trwałe kolory, łatwość czyszczenia, a na dodatek niezwykle ciekawe wzornictwo. Doskonałym przykładem może być tkanina wodoodporna Oxford, która poddaje się łatwo drukowaniu, a w efekcie oferowana jest w niezwykle bogatej ofercie wzorów. Jest też łatwa w personalizacji: możemy zamówić wyprodukowanie tkaniny z zaprojektowanym przez siebie wzorem czy z imieniem naszego pupila.

Poliestry, pomimo wszystkich swoich zalet, wśród części posiadaczy zwierząt domowych mają opinię tkanin powodujących pocenie się zwierząt. Powodem ma być niedostateczna wymiana gazowa. Nie jest to opinia prawdziwa w odniesieniu do wszystkich materiałów syntetycznych, ponieważ na przykład nowoczesne tkaniny ogrodowe należą do materiałów oddychających. Mimo to za lepsze na legowiska dla zwierząt uznawane są mocne pokrycia z czystej bawełny. Dodatkowym argumentem jest to, że zwierzęta chętniej wypoczywają i śpią na materiale z naturalnego surowca. Jednocześnie trudno zaprzeczyć, że tkaniny bawełniane nie są zazwyczaj wodoodporne, odznaczają się większą od materiałów z polistyrenu podatnością na zabrudzenia i trudniejsze w utrzymaniu czystości. Poza dyskusją jest też fakt, że bawełna łatwiej poddaje się pazurom i zębom naszych ulubieńców.

Jak wybrnąć z opisanego impasu? Interesujące rozwiązanie proponuje specjalista reprezentujący sklep internetowy z tkaninami Vistyl: – Do uszycia legowiska dla psa czy kota można wykorzystać kilka różnych materiałów. Na kanapę legowiska najlepiej nadają się wodoodporne tkaniny ogrodowe z włókna poliestrowego. Natomiast sam materac lub warstwę wyściełającą legowisko można uszyć z tkaniny bawełnianej. W ten sposób mamy szansę zapewnić komfort zwierzęciu, a sobie łatwość utrzymania czystości. 

Czy tkanina Minky nadaje się na legowisko dla naszych pupili?

Tkanina Minky nie jest zbyt często wymieniana jako surowiec na legowiska dla zwierząt. Jeżeli już, to jako miękka wyściółka, a nie materiał okrywowy. Tymczasem materiał ten doskonale nadaje się dla lubiących wygodę, delikatnych psów i kotów hodowanych w domu. Doskonale sprawdza się szczególnie przy młodych zwierzętach, które potrzebują dobrej amortyzacji i ciepła. Może być też wykorzystywany jako materiał wyściełający legowiska dorosłych osobników. Pod warunkiem, że zapewnimy sobie możliwość prania i wymiany zniszczonej tkaniny, np. poprzez zaprojektowanie wyściółki mocowanej przy użyciu rzepów.

Jeżeli nasz domowy zwierzak jest niewielki, to najwygodniejszym rozwiązaniem może być uszycie całego legowiska z tkaniny Minky. Tylko na spodzie warto przewidzieć warstwę tworzywa lub elastycznego materiału antypoślizgowego. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia utrzymanie czystości.

Materiał partnera