systemy rynnowe

Jaką rolę w konstrukcjach dachów odgrywają systemy rynnowe?

Każdy dach składa się z wielu elementów, między innymi z systemu rynnowego. Pozwalające na odprowadzanie deszczówki orynnowanie jest w zasadzie kluczową jego częścią. Dzięki niej woda swobodnie spływa i nie kumuluje się na dachu. Dostosowanie odpowiedniego systemu rynnowego i jego montaż należy powierzyć fachowcom. Lekceważenie tej kwestii lub nieodpowiednie podejście do niej, może skutkować konsekwencjami w postaci zamakania ścian domu.

Systemy rynnowe – z czego się składają?

Dzięki dobrze zaprojektowanym systemom rynnowym woda opadowa i topniejący śnieg swobodnie spływają z dachu wyznaczonymi do tego rynnami. Nie kumulują się na jego powierzchni i z czasem nie powodują zamakania ścian domu. Odpowiednio dobrany system jest szczególnie ważny, jeśli dom ma wysunięte okapy, które ograniczają naturalny odpływ wody.

Orynnowanie dachu składa się między innymi z korytek, a więc rynien otwartych, do których spływa woda z dachu. Pozostałe elementy, to rynny pionowe i części, które znajdują się blisko gruntu lub pod nim. Ich główną funkcją jest odprowadzanie cieczy do systemu ścieków. Warto podkreślić, że rynny wchodzące w skład orynnowania łączone są za pomocą łączników. Te znajdujące się na granicy dachu spajają z kolei narożniki.

Nowoczesne systemy rynnowe – metalowe czy plastikowe?

Na rynku budowlanym proponuje się dziś systemy rynnowe wykonane z metalu, plastiku lub materiału PCV. Przy wyborze kieruj się rodzajem budynku i potencjalną intensywnością opadów, z którymi w przyszłości będzie on musiał się mierzyć. Ostateczną decyzję skonsultuj też z doświadczonymi fachowcami.

Przyjmuje się, że najtrwalsze jest orynnowanie metalowe. Niektórym nie odpowiada jednak jego estetyka. Plastikowe modele wydają się z kolei wadliwe i mało reprezentacyjne. Zdarza się więc, że klienci szukają rozwiązań nowoczesnych i dyskretnych. I znajdują!

Nowoczesny system rynny ukrytej Siba Modern, który proponuje nasza firma, to rozwiązanie przeznaczone do zastosowania na obiektach gdzie rynna wkomponowana jest w bryłę budynku, łącząc estetycznie dach bezokapowy z jego elewacją. Zaletą systemu rynny ukrytej Siba Modern jest to, że pozwala on na bezpieczne ukrycie rur spustowych wewnątrz elewacji, a jedynym widocznym elementem całego systemu jest maskownica. Dostępność maskownicy w różnych opcjach wykończenia, a także w najpopularniejszych kolorach, antracytowym, grafitowym lub czarnym, pozwala idealnie dopasować system do koloru i rodzaju pokrycia dachowego – wyjaśnia właściciel F.H.U. OKNO-DACH.

Co ważne, firmy proponujące innowacyjne systemy pozwalające zachować pierwotną estetykę budynku, gwarantują również montaż całego orynnowania.

Materiał partnera