Ocieplanie dachu

Jaka pora roku jest najlepsza na ocieplenie dachu?

O konieczności ocieplenia dachu lub poddasza wielu użytkowników przypomina sobie często tuż przed sezonem grzewczym, kiedy perspektywa wysokich wydatków na zakup opału staje się coraz bardziej realna. Niestety nie wszystkie metody stosowane podczas układania termoizolacji budynków mogą być stosowane niezależnie od pogody. Niskie temperatury czy wilgotność wpływają na zachowanie się wielu materiałów używanych podczas izolowania dachów.

W jaki sposób są nakładane pianki PUR?

Budownictwo jest jedną z branż, w których pora roku ma kluczowe znaczenie dla możliwości prowadzenia niektórych prac. Zimą, podczas silnych mrozów wiele budów zostaje niemal całkowicie wstrzymanych – ze względu na zmiany w strukturze gruntu nie wykonuje się zwykle szerzej zakrojonych prac ziemnych, z uwagi na mróz nie są też realizowane roboty wymagające użycia materiałów, do których musi być dodawana woda. Ograniczenia te dotyczą prac wykonywanych na zewnątrz. Na ogół niższe temperatury nie przeszkadzają w wykonywaniu robót wykończeniowych realizowanych we wnętrzu budynku, ponieważ nawet jeśli temperatura spadnie poniżej zera, w razie potrzeby można zastosować np. nagrzewnice, o ile będzie to miało uzasadnienie ekonomiczne. Chłodniejsze dni nie muszą być też przeszkodą w aplikowaniu pianek PUR – zauważa przedstawiciel firmy TOP-PUR, będącej ekspertem w układaniu izolacji natryskowych.

Pianki PUR to materiał izolacyjny o znakomitych właściwościach, zarówno jeśli chodzi o współczynnik przewodzenia ciepła, jak i ciężar, uzależniony w takim przypadku od gęstości objętościowej, która ze względu na specyficzny sposób ich tworzenia nie jest zbyt duża. Pianki PUR używane do termoizolowania budynków są wytwarzane w miejscu, w którym mają być użyte. Piana powstaje przy wykorzystaniu specjalnego agregatu, który umożliwia zajście reakcji chemicznej prowadzącej do spienienia poliuretanu i związanie gazu w powstających w jej wyniku pęcherzykach. Taka mieszanka ogranicza przenikanie ciepła zarówno ze względu na obecność pęcherzyków działających jako izolator, jak i właściwościom samego tworzywa, które w niezwykle ograniczony sposób przewodzi ciepło. Pianka PUR powstaje przez połączenie izocyjanianu oraz odpowiednio przygotowanej mieszanki żywic. Składniki niezbędne do zajścia całego procesu wytwarzania piany są podłączane do agregatu, który dozuje je, mieszając, a jednocześnie podgrzewając do odpowiedniej temperatury.

Proces nakładania pianki polega na przekazywaniu powstającego jednorodnego komponentu do dyszy natryskowej trzymanej przez operatora. Ponieważ temperatura jest jednym z najważniejszych czynników przesądzających o powstaniu optymalnej mieszaniny, jest ona na bieżąco kontrolowana, a same przewody nierzadko podgrzewane. Dla powodzenia całej operacji ważne jest doświadczenie operatora urządzenia, który musi dobierać temperaturę pianki do panujących warunków, tak by zarówno nakładanie, jak i zastyganie piany mogło być prowadzone w optymalny sposób i dawało pożądany efekt. Dokonując odpowiednich ustawień, trzeba więc brać pod uwagę wilgotność elementów, na które jest natryskiwana pianka, a także temperaturę w pomieszczeniu i na zewnątrz.

Jakie są najważniejsze właściwości pianek PUR?

Pianki PUR gwarantują bardzo dobre parametry użytkowe, a co ważne mogą być również nakładane na wszelkiego rodzaju powierzchnie. Wyróżniają się znakomitą przyczepnością do zdecydowanej większości materiałów używanych w budownictwie. Przylegają do drewna, łączą się trwale z powierzchnią betonu, tradycyjnych cegieł ceramicznych oraz bloczków i pustaków z gazobetonu, keramzytu i silikatu. Pianki do ocieplania dachu wykazują się silną adhezją także w przypadku wielu tworzyw sztucznych oraz metali. Ze względu na swoją formę pianka wypełnia wszystkie wolne przestrzenie, świetnie sprawdza się więc przy natryskiwaniu na nawet najbardziej złożone elementy więźby dachowej. Można ją aplikować w przestrzeniach, w których ze względu na brak wolnego miejsca nie udałoby się zamontować tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych jak wełna mineralna czy styropian.

Warto wspomnieć, że pianki PUR mogą być wytwarzane w dwóch typach różniących się nieco swoją charakterystyką. Piana może mieć strukturę otwarto- bądź zamkniętokomórkową. Pianka otwartokomórkowa przypomina swoją budową gąbkę i składa się z sieci porów, w których znajduje się powietrze pełniące funkcję izolatora. Cechą wyróżniającą piankę tego rodzaju jest wysoka elastyczność, a zatem łatwość dostosowywania się do zmiany wymiarów struktury, która pracuje pod wpływem naprężeń, zmian wilgotności czy temperatury tak, jak większość więźb dachowych i pokryć. Piana otwartokomórkowa posiadać dobre parametry akustyczne objawiające się efektywnym tłumieniem dźwięków i wibracji. Co ważne, ma też wysoką paroprzepuszczalność, nie blokuje więc wydostawania się pary wodnej z wnętrza budynku, zapobiegając jej kondensacji w środku.

Pianki zamkniętokomórkowe składają się z sieci pęcherzyków, w których znajduje się gaz. Taka budowa sprawia, że materiał jest bardziej sztywny, ale również odporniejszy na obciążenia. Piana zamkniętokomórkowa jest nieco cięższa niż otwartokomórkowa – w pierwszym przypadku gęstość objętościowa wynosi około 8–10 kg/m3, a w drugim między 35 a 60 kg/m3 – ale nadal pozostaje lżejsza niż tradycyjnie stosowane izolacje. Cechą charakterystyczną jest jej paroszczelność oraz tworzenie bariery dla wody i dużej wilgoci. Współczynnik oporu dyfuzyjnego będący miarą przenikania pary wodnej przez daną substancję w porównaniu z powietrzem wynosi dla piany otwartokomórkowej 5, a dla zamkniętokomórkowej aż 60. Równie korzystnie prezentują się parametry związane ze współczynnikiem przewodzenia ciepła, który pokazuje czy dany materiał jest dobrym izolatorem. Dla pianki otwartokomórkowej wynosi on od 0,023 do 2,029 W/(m∙k), natomiast przy zamkniętokomórkowej sięga 0,036–0,040 W/(m∙k).

Gdzie można używać pianek PUR i kiedy jest najlepsza pora do ich nakładania?

Pianka PUR jest bardzo wszechstronnym materiałem izolacyjnym. Sprawdza się przede wszystkim podczas ocieplania poddaszy w budynkach mieszkalnych i użytkowych, ale też dachów w większych obiektach, np. halach stalowych. Nadaje się do nakładania na wszelkie powierzchnie o nieregularnym kształcie oraz znakomicie wypełnia wolne przestrzenie w bardziej złożonych strukturach. Pianki PUR wykorzystuje się z powodzeniem do izolowania konstrukcji szkieletowych, np. ścian w budynkach wznoszonych tym systemem. Nadaje się również bardzo dobrze do izolowania różnych instalacji przemysłowych – można nią zabezpieczać wszelkiego rodzaju rury i zbiorniki. Piany PUR są często używane przy budowie mroźni i chłodni. W przypadku piany zamkniętokomórkowej w grę wchodzi układanie izolacji w miejscach narażonych na kontakt z podwyższoną wilgotnością i wodą, a zatem natryskiwanie piany na ściany oraz płyty fundamentowe. Z uwagi na wyższą sztywność piany tego typu mogą być użyte również w przypadku podłóg i powierzchni mocniej obciążanych. Rzadziej stosowanym, ale bardzo efektywnym zastosowaniem pian PUR jest ocieplanie ścian zewnętrznych metodą lekką suchą zamiast powszechnie używanej wełny mineralnej.

Najczęściej pianki PUR są wykorzystywane do izolowania dachów oraz poddaszy. Pianka otwartokomórkowa z uwagi na swoją niższą masę i dobrą elastyczność jest szczególnie chętnie wykorzystywana przy dachach stromych. Ma ona zdolność do pracy wraz z całą konstrukcją, a przy tym nie obciąża dodatkowo więźby dachowej, co ma duże znaczenie szczególnie przy termomodernizacji starszych budynków. Piana zamkniętokomórkowa jest natomiast chętnie używana do izolowania dachów płaskich, sprawdza się również przy docieplaniu stropodachów wentylowanych, jakie można spotkać w wielu budynkach wielorodzinnych i obiektach użytkowych.

Pianki PUR można nakładać przy dużej rozpiętości temperatur. Istnieje nawet możliwość aplikacji jej w temperaturach poniżej zera, jednak warto pamiętać, że ponieważ natryskiwanie wymaga utrzymywania stałej temperatury materiału, tak mocne podgrzewanie nie zawsze będzie opłacalne ze względu na wysoki koszt zużywanej energii. Jeśli jednak warunki pogodowe są bardziej sprzyjające, nie ma przeszkód, żeby izolację wykonywać przez cały rok. Bardzo ważna będzie tu jednak wilgotność podłoża, które musi być na tyle suche, by pianka mogła osiągnąć odpowiednią przyczepność. W przypadku elementów drewnianych większa wilgotność oznacza też zmianę wymiarów, co przy późniejszym wysychaniu może powodować zbyt duże naprężenia i odrywanie pianki od podłoża.

Warto pamiętać, że stosowanie pianki PUR pozwala na stworzenie jednolitej powłoki, w której nie pojawia się ryzyko powstawania mostków termicznych. Wielką zaletą tego materiału jest nieporównywalna z innymi metodami termoizolacyjnymi szybkość wykonania prac. Plusem jest również odporność na efekty starzenia, odstraszanie owadów i gryzoni oraz ponadprzeciętne parametry cieplne połączone z niską wagą ocieplenia.

Materiał partnera