Jak zwalczyć mszyce w ogrodzie – środki ekologiczne, kontaktowe, systemiczne

Mszyca to insekt, który jest najpowszechniejszy wśród owadów atakujących rośliny ogrodowe. Co gorsza, atakuje każdą roślinę – od niewielkiej stokrotki po dumne świerki. Zwalczanie tego szkodnika dodatkowo utrudnia fakt, że pod tą nazwą kryje się wiele odmian mszycy. Niektóre z nich atakują wybrane rośliny, inne wcale nie są wybredne. Jak radzić sobie z mszycami, gdy zaatakują w naszym ogrodzie?

Dlaczego mszyce należy zwalczać?

Mszyce odznaczają się niebywałym tempem rozmnażania się. Dzieje się tak dlatego, że większość z owadów to samice, które szybko budują wokół siebie kolonie. Owadów przybywa w ogromnym tempie, a gdy zaczyna im brakować miejsca i pokarmu, atakują kolejne rośliny. W ten sposób pojedynczy insekt może zniszczyć cały ogród, jeśli nie zostanie powstrzymany w porę.

Mszyce żywią się sokami roślinnymi – mówi specjalista reprezentujący producenta nawozów i środków ochron roślin, firmę Substral. – W ten sposób osłabiają ją. Oprócz tego owady mogą roznosić po całym ogrodzie zarodniki grzybów, np. mączniaka.

Liście rośliny zaatakowanej przez mszyce są nienaturalnie pozawijane i zniekształcone, a oprócz tego pokryte spadzią. Jest to produkt uboczny przemiany materii, który mszyce wydalają. Spadź jest słodka i przyciąga mrówki. Co ciekawe, insekty te żyją w symbiozie: mrówki dbają o bezpieczeństwo mszyc, a w zamian otrzymują doskonały pokarm, jakim jest spadź. Jest ona pożądana nie tylko przez mrówki. Miód spadziowy jest jednym z najdroższych miodów. Jeżeli jednak nie zamierzamy zbierać spadzi, mszyc należy się pozbyć.

Ekologiczne, kontaktowe i systemiczne środki na mszyce

Walkę z mszycą możemy prowadzić różnymi metodami. Do wyboru mamy środki kontaktowe, systemiczne i ekologiczne. Oto przykłady:

Substral Długo Działający Kompleksowa ochrona Róża 2 w 1 to środek wykazujący podwójne działanie. Jest jednocześnie fungicydem i insektycydem, czyli zwalcza zarówno grzyby, jak i owady. Zalicza się do preparatów systemicznych. Oznacza to, że składniki aktywne wnikają w głąb rośliny i uniemożliwiają infekcję. Preparat ten może być używany zapobiegawczo i interwencyjnie.

Naturen Multi-Insekt to w 100% naturalny kontaktowy preparat zwalczający owady. Przyjazdy skład sprawia, że można go używać nawet w domu – pozostaje nieszkodliwy dla osób, które go wdychają, a jednocześnie skutecznie zwalcza mszyce. Okres karencji wynosi zaledwie 12 godzin – po tym czasie pryskane owoce nadają się do spożycia. Preparat działa fizycznie, tworząc barierę, która uniemożliwia insektom oddychanie.

Materiał partnera