Kaskada wodna

Jak zrobić kaskadę w ogrodzie?

Kaskada wodna to doskonały sposób, aby wprawić w ruch wodę w oczku wodnym. Do tego nadaje ogrodowi wyjątkowego charakteru, a szum spływającej wody uspokaja i pozwala się zrelaksować. Jej wykonanie nie jest trudne, zwłaszcza, kiedy w ogrodzie znajdują się naturalne przewyższenia. Przedstawiamy, w jaki sposób samodzielnie zrobić ogrodową kaskadę wodną.

Kamienie doskonale łączą się z zielenią – z tego względu są często wykorzystywane do ozdoby lub budowy małej architektury ogrodowej. Doskonale nadają się do wyłożenia oczka wodnego i budowy kaskady. Płaskie głazy będą idealne do stworzenia stopni, po których będzie spływać woda. Warto jednak pamiętać, by nie wybierać na kaskadę na przykład wapienia, gdyż płynący strumień szybko go wymyje. Lepiej do tego celu nada się na przykład łupek szarogłazowy.

Budowa kaskady krok po kroku

W pierwszej kolejności konieczne jest posiadanie oczka wodnego, które będzie zasilało ogrodową kaskadę wodą. Krok drugi to pagórek znajdujący się w pobliżu – można wykorzystać zarówno naturalne ukształtowanie terenu jak i usypać niewielkie wzniesienie, jeżeli teren jest płaski. Następnie można przejść do części właściwej, czyli formowania kaskady.

Do utworzenia strumienia będą potrzebne takie same materiały, które wykorzystuje się do budowy oczek wodnych: folia oraz podściółka. W nasypie należy ukształtować koryto, wraz z niewielkimi zagłębieniami, które staną się stopniami kaskady. Dzięki temu, że woda będzie gromadziła się w zagłębieniach jej spływ będzie bardziej naturalny, niż w przypadku spływania w dół po skosie. Koryto wykładamy podściółką i przykrywamy folią. Wykładzina foliowa powinna wystawać nieco poza krawędź koryta. Należy pamiętać o usunięciu odłamków skalnych, korzeni i pozostałości roślin, które mogłyby uszkodzić folię.

Do zamaskowania brzegów można wykorzystać odłamki skalne lub otoczaki, które mogą stać się również elementem ozdobnym do wyłożenia dna strumienia. Większe konstrukcje mogą wymagać wzmocnienia zaprawą murarską – wszystko zależy od możliwości oraz pomysłu. Obok strumienia przebiegać będzie elastyczna rura, której zadaniem jest doprowadzanie wody od oczka do źródła kaskady. Najlepiej ukryć ją pod fragmentami skał, by była jak najmniej widoczna. Konieczne jest również zastosowanie pompy do oczek wodnych. Po pierwszym uruchomieniu warto sprawdzić, czy woda nie rozlewa się na boki – a jeśli tak konieczne będzie poprawienie konstrukcji.

O tym warto wiedzieć tworząc kaskadę w ogrodzie

Aby kaskada wyglądała naturalnie i spełniała swoją funkcję warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim – zarówno folia, jak i rura doprowadzająca wodę powinny być dobrze ukryte. Można je schować na przykład pod płaskimi kamieniami, które będą dobrze przylegać, jednocześnie spełniając funkcję ozdobną. Na stopnie kaskad doskonale nadają się płyty i bryły kamienne, na przykład łupka szarogłazowego, dostępnego w ofercie Kopalni Jenków. Ten sam materiał można wykorzystać do zakrycia folii wystającej po bokach strumienia lub do wyłożenia jego dna. Dzięki użyciu jednolitych kamieni całość będzie sprawiała harmonijne wrażenie.

Duży, płaski kamień przyda się również do położenia na dnie oczka wodnego, aby pompa nie zasysała nieczystości z dna zbiornika. Jest to szczególnie istotne w przypadku wykorzystania pompy do czystej wody. Konieczne jest również zabezpieczenie oraz ukrycie kabla zasilającego do pompy wodnej, aby kaskada była nie tylko funkcjonalna i estetyczna, ale również bezpieczna.

Materiał partnera