ogród na balkonie

Jak zorganizować sobie ogródek na balkonie?

Wiosna to czas prac ogrodowych. To także najlepszy moment na to, aby urządzić własny ogródek na balkonie. Dzięki temu, nawet mieszkając w bloku, można cieszyć się pięknem rozwijających się roślin oraz rozkwitających kwiatów. Przedstawiamy wskazówki dotyczące tego, jak zabrać się za urządzenie ogródka na balkonie!

Planowanie ogródka na balkonie

Podobnie jak w przypadku urządzania każdego ogrodu, także w przypadku zieleni balkonowej należy zacząć od przygotowania planu oraz dobrania odpowiednich rozwiązań. Opracowując plan ogródka należy dokonać dokładnych pomiarów balkonu. Do jego wielkości bowiem powinna zostać dostosowana cała aranżacja. Trzeba oszacować jaka liczba donic balkonowych zmieści się na dostępnej przestrzeni. Znaczenie ma także ich rozmiar – masywne donice dobrze prezentować się będą na dużym balkonie, na małym zaś mogą sprawiać wrażenie przytłaczających. I odwrotnie – małe doniczki znikną na dużej przestrzeni, zaś doskonale wpiszą się w aranżację niewielkiego, ciasnego balkonu.  

Pomysły na aranżację balkonowego ogródka

Istnieje kilka sprawdzonych pomysłów na aranżację ogródka na balkonie. Podzielił się nimi z nami producent plastikowych doniczek Sklep Kwiecisty

W przypadku małego balkonu warto zdecydować się na ogród wertykalny. Aby stworzyć taką zieloną ścianę można wykorzystać metalową kratkę, drewnianą paletę lub sklejkę, montując na jej różnych poziomach doniczki z kwiatami. W takim ogrodzie można uprawiać nie tylko rośliny kwitnące, ale również zioła oraz niektóre warzywa.

Większy balkon pozwala na stworzenie bardziej rozbudowanego ogrodu, wykorzystującego różnego rodzaju doniczki, na przykład doniczki na barierkę, doniczki wiszące oraz skrzynki balkonowe. Dobrane do siebie pod względem stylu pozwalają stworzyć harmonijną przestrzeń, sprzyjającą wypoczynkowi. 

Dysponując naprawdę dużym balkonem warto pokusić się o zakup ozdobnych stojaków na doniczki z kwiatami. Pozwolą one urozmaicić aranżację, tworząc jednocześnie wrażenie przytulności i kameralności. 

Organizowanie ogródka na balkonie należy zacząć, jak już wspomniano, od przygotowania planu aranżacji przestrzeni. Następnym krokiem jest zakup odpowiednich doniczek. Na tym etapie warto już wiedzieć, jakie kwiaty zostaną w nich posadzone, ponieważ dobór doniczek powinien być podyktowany nie tylko względami estetycznymi, ale również preferencjami poszczególnych gatunków roślin.

Materiał partnera