zbiornik na deszczówkę

Jak zbiorniki na deszczówkę pomagają zapobiec podtapianiu działki?

Zbiornik na deszczówkę jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą w ekologiczny sposób wykorzystać zgromadzoną wodę, aby zaoszczędzić pieniądze. Deszczówkę z pojemnika możecie użyć do podlewania ogrodu, do domowych urządzeń sanitarnych, mycia samochodu lub kostki brukowej. Zanim zdecydujecie się na taką inwestycję, dowiedzcie się, na jaki zbiornik najlepiej się zdecydować oraz jak się go montuje. 

Czym są i dlaczego warto stosować zbiorniki na deszczówkę? 

Podczas budowania domu wiele osób zastanawia się, czy warto zamontować zbiornik na deszczówkę. Na samym początku warto wyjaśnić, czym  jest taki pojemnik, oraz jakie dodatkowe korzyści wiążą się z jego posiadaniem. W czasie opadów deszczówka wpływa do zbiornika, co w przeciwieństwie do sposobu działania samej rynny dachowej umożliwia ponowne skorzystanie z wody . Nie jest to jednak jedyna zaleta zbiorników na deszczówkę, które przydają się także w innych sytuacjach. Podczas nadmiernych opadów woda, która gromadzi się w ziemi, może zniszczyć rośliny oraz powodować ich gnicie. Nadmiar wody w gruncie wpływa  również niekorzystanie na wygląd trawnika. Jeśli posiadacie kostkę brukową na swojej posesji, warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę, ponieważ woda spływająca z rynien podczas opadów nie będzie wypłukiwać podłoża znajdującego się pod podjazdem. Takie szkodliwe działanie wody mogłoby doprowadzić do zapadania się bruku i powstawania nieestetycznych nierówności. 

Jak prawidłowo zamontować zbiorniki na deszczówkę? 

Jeśli należysz do grona osób, które interesują się zakupem zbiornika na deszczówkę, to pewnie zastanawiasz się, jaki pojemnik wybrać oraz jak go zamontować. Już na etapie budowy domu, warto zainteresować się zainwestowaniem w tego rodzaju rozwiązanie, ponieważ niewłaściwe zagospodarowanie wody może spowodować wiele szkód. Firmy, które zajmują się kompleksowo montażem zbiorników, biorą pod uwagę parametry takie jak odległość od innych działek, przewody, rury, a nawet roślinność. W zależności od rodzaju zbiornika, na jaki się zdecydujecie, fachowiec może go umieścić pod ziemią, przygotowując odpowiedni wykop oraz podsypkę. Bardzo ważnym elementem tego procesu jest wypoziomowanie cysterny tak, aby nie wylewała się z niej woda. O ile sam proces wkładania pojemnika i wypoziomowania możecie wykonać samodzielnie, to podłączenie dopływu oraz odpływu warto powierzyć fachowcom. Firma Gomar w Łozinie zadba kompleksowo o montaż Waszego zbiornika na deszczówkę. W przypadku gdy zdecydujecie się na pojemnik nadziemny, musicie pamiętać, aby został on umieszczony blisko rury spustowej od rynny. Następnie należy wywiercić otwór w celu zamontowania przejścia, poprzez które woda będzie wpływać do cysterny.

Materiał partnera