salon Nord Metallic Matt

Jak zaprojektować otwartą kuchnię z salonem?

Połączenie kuchni z salonem sprawia, że pozyskuje się znacznie więcej przestrzeni, a wnętrze wydaje się jaśniejsze. Słońca nie ogranicza tutaj kolejna ściana, dzięki czemu może swobodnie rozświetlać pomieszczenie i dodatkowo je powiększać. Żeby jednak przejście ze strefy relaksu do strefy gotowania było naturalne, konieczne jest dobranie odpowiednich mebli kuchennych.

Wyposażenie musi korespondować z aranżacją całego wnętrza. Zbyt wyraźne odcięcie między pokojem dziennym a kuchnią sprawi, że połączenie obu pomieszczeń wyda się wymuszone czy sztuczne. Nie chodzi tutaj jednak o całkowite ujednolicenie wystroju. W każdej „strefie” mogą znajdować się nieco inne dekoracje, ale kolorystyka i styl wielu elementów powinny pozostać takie same. Istnieją też sposoby, dzięki którym można subtelnie oddzielić pokoje bez potrzeby stawiania ściany. Oto, jak dokładnie tego dokonać.

Jak połączyć pomieszczenia za pomocą mebli kuchennych? 

Najprostszą i niezwykle efektowną formą podziału obu pomieszczeń jest instalacja tzw. wyspy. To rodzaj blatu roboczego, który nie znajduje się przy ścianie, tylko na środku kuchni, tworząc dodatkowe miejsce do przygotowywania czy jedzenia posiłków. Do takiego „stołu” nierzadko kupuje się hokery, czyli stołki barowe. W mieszkaniach o ograniczonym metrażu sprawdzi się półwysep – mniejsza forma podobnych mebli kuchennych. Nad blatem i na jego powierzchni nie może znajdować się wiele przedmiotów, aby nie ograniczać wrażenia wolnej przestrzeni.

Przejście pomiędzy jedną a drugą strefą wyda się też bardziej naturalne za pomocą nieco mniej skomplikowanych „zabiegów”. Do aranżacji wystarczy dodać jedynie stół – najlepiej taki, który będzie odpowiadał potencjalnemu stolikowi kawowemu w salonie. Można wybrać dowolny kształt blatu. Nie trzeba ograniczać się tylko prostokątem, ponieważ pomieszczenia sprawnie podzieli również okrągły stół. Profesjonaliści z firmy ZOV twierdzą, że wystarczy tutaj zachować odpowiednią przestrzeń w punkcie samego przejścia.

O czym warto jeszcze wiedzieć, łącząc kuchnię z salonem? 

Dobór spójnego ze sobą wyposażenia nierzadko sprawia pewne trudności, jednak rozwiązanie tego problemu jest dosyć łatwe – wystarczy kupić meble kuchenne i „salonowe” od jednego producenta. Dobrą praktyką jest zamówienie produktów z tej samej kolekcji, dzięki czemu ma się pewność, że wszystko do siebie pasuje. Warto wybrać kilka kolorów, które doskonale ze sobą korespondują, jednak zadbać o różnorodność. Jeżeli wszystkie fotele, szafki i półwysep będą mieć tę samą barwę, wnętrze zwyczajnie wyda się nudne.

Na wizualizacji kolekcja mebli kuchennych Nord Metallic Matt wykonana z forniru jesionowego w połączeniu z płytą akrylową.

Materiał partnera