domowa garderoba meble na wymiar

Jak zaprojektować domową garderobę?

Posiadanie w swoim domu lub w mieszkaniu oddzielnej garderoby, która stanie się miejscem umożliwiającym wygodne przechowywanie większość posiadanych ubrań jest marzeniem wielu osób. W ostatnich latach moda na garderoby znacznie wzrosła. O zapewnieniu sobie odpowiedniej ilości miejsca na takie niewielkie, dodatkowe pomieszczenie myśli wiele ludzi, którzy są w trakcie projektowania swojego domu. O wygospodarowaniu miejsca na garderobę myśli tez coraz większa liczba osób, które planują sposób wykończenia kupionego właśnie mieszkania. Zapewnienie sobie odpowiedniej ilości miejsca na garderobę to jednak jeszcze nie wszystko. Trzeba też pomyśleć o tym, żeby ją właściwie urządzić.

Od czego zacząć planowanie garderoby?

Na początku oczywiście trzeba wybrać odpowiednie miejsce w swoim domu lub mieszkaniu, w którym będziemy mogli urządzić garderobę. W przypadku budowy domu jednorodzinnego jesteśmy w uprzywilejowanej sytuacji, ponieważ sami możemy zlecić projektantowi znalezienie odpowiedniej ilości miejsca na garderobę w wybranym przez nas segmencie domu. Gorzej mają osoby, które urządzają swoje mieszkanie. W projektach kupowanych mieszkań cały czas nie zawsze zdarza się, że od razu jest w nich zaplanowana garderoba, choć przede wszystkim w przypadku bardzo dużych mieszkań, coraz częściej oddzielna garderoba faktycznie jest wydzielona. Osoby, które jednak kupują mieszkanie, w którym nie ma wydzielonej takiego pomieszczenia muszą sobie radzić inaczej. Najczęściej, żeby stworzyć garderobę, wydzielają na nią część sypialni lub poświęcają oddzielną ubikację. Już nawet taka mała przestrzeń dzięki zastosowaniu w niej odpowiednio dobranych mebli może być bardzo funkcjonalną garderobą. Do jej urządzenia naprawdę nie potrzeba dużej ilości miejsca.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, projektant mebli na wymiar z firmy  Valentin w Międzyrzeczu, która jest też renomowaną hurtownią materiałów meblowych i budowlanych:

Zastanawiając się nad tym, czy w danym miejscu będzie można urządzić wygodną garderobę, trzeba sprawdzić kilka wymiarów. Przede wszystkim zobaczyć, czy po wejściu do garderoby, jeżeli przy lewej i przy prawej stronie zostaną umieszczone szafki lub wieszaki, to czy mimo to będziemy mieli możliwość łatwego wejścia do środka i korzystania z rzeczy tam umieszczonych. W przypadku bardzo małych pomieszczeń przeznaczonych na urządzenie garderoby trzeba bardzo dokładnie zaplanować umieszczenie w niej półek, szuflad, drążków do wieszania oraz ewentualnych szafek. Wchodząc do takiego urządzonego już pomieszczenia, powinniśmy mieć dostępne przynajmniej 70 cm szerokości wolnej przestrzeni.

Jakie meble najlepiej jest wybrać do garderoby?

Niezależnie od tego, jaką wielkość będzie miała nasza garderoba, na pewno warto jest zastosować w niej meble wykonane na wymiar. Tylko wtedy bowiem będziemy mieli możliwość optymalnego wykorzystania posiadanej przestrzeni i nie zmarnujemy nawet jej najmniejszego fragmentu. W trakcie projektowania garderoby ze stolarzem, któremu mamy zamiar zlecić wykonanie garderoby na pewno będzie on nam mógł przekazać jakieś porady dotyczące przede wszystkim tego,  z jakich mebli i akcesoriów dodatkowych nie powinniśmy w garderobie rezygnować i co warto jest w niej jeszcze umieścić.

Na pewno w każdej garderobie powinny się znaleźć drążki, na których można będzie powiesić niestosowane w danym czasie kurtki, sukienki czy koszule. W każdej garderobie powinny się również znajdować półki. Te umieszczone na samym dole będziemy mogli wykorzystać do trzymania na nich butów. Na tych nieco wyżej  będziemy mogli trzymać bluzy, spodnie i innego rodzaju elementy garderoby, które normalnie trzymamy na półkach w szafce. Półki warto jest też jednak umieścić na samej górze umeblowania garderoby, czyli nad drążkami do wieszania ubrań. Na tych najwyżej umieszczonych półkach zazwyczaj trzyma się rzeczy, z których na co dzień nie korzystamy, czyli np. dodatkowe firanki i zasłony, koce, narzuty na łóżko oraz plecaki i walizki, które wykorzystujemy tylko podczas wyjazdów. Warto jest także poświęcić trochę miejsca w garderobie na umieszczenie w niej szuflad, w których będziemy mogli wygodnie przechowywać różnego typu dodatki do ubrań oraz takie akcesoria jak np. ciepłe czapki, szaliki czy rękawiczki. Wykonując garderobę na wymiar na pewno uda nam się w niej wszystkie te wskazane elementy umieścić w taki sposób, żebyśmy potem mogli z nich wygodnie korzystać.

Materiał partnera