Montaż klimatyzacji w domu

Jak zamontować klimatyzator w domu?

Montaż klimatyzacji w domu ma różne zalety. Nie chodzi jedynie o ochładzanie wnętrza budynku latem, ale też o ogrzewanie go zimą oraz dbanie o jakość powietrza. Montaż najlepiej powierzyć specjalistom. Skorzystanie z usług profesjonalistów daje większą gwarancję prawidłowego wykonania zadania. Jak zatem zamontować klimatyzator i z jakimi korzyściami się to wiąże?

Etapy montażu klimatyzacji

Najpopularniejszym rodzajem klimatyzacji montowanej w domach jest SPLIT. W tym przypadku konieczne jest zamontowanie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Łączy się je kablami elektrycznymi i przewodem freonowym.

Po sprawdzeniu, czy żaden element nie jest uszkodzony, należy wybrać miejsce zamocowania jednostki wewnętrznej, zachowując odpowiednie odległości od powierzchni znajdujących się w pomieszczeniu. Przed zamontowaniem parownika, trzeba wykonać otwory do wyprowadzenia kabli na zewnątrz.

Montowanie ich to ważny etap pracy. Od niego przede wszystkim zależy bezpieczeństwo instalacji. Przewody i rurkę do skroplin owinięte taśmą izolacyjną należy przełożyć przez wywiercony otwór, a następnie umieścić jednostkę wewnętrzną na stelażu.

Jednostkę zewnętrzną montuje się poza budynkiem, ustawiając ją w odpowiednim miejscu. Przy wyborze miejsca warto pamiętać o tym, że maszyna generuje hałas, dlatego lepiej nie stawiać jej blisko okien. Do parownika trzeba podłączyć odpływ skroplin, a następnie przewód freonowy. Konieczne jest też sprawdzenie szczelności układu za pomocą pompy próżniowej i wakuometru.

Jak widać, montaż klimatyzacji nie jest sprawą prostą. Dlatego tym bardziej warto powierzyć te kwestię profesjonalistom.

Dlaczego warto zamontować klimatyzator w domu?

Każdy zna podstawową zaletę posiadania klimatyzatora, czyli możliwość kontroli temperatury w pomieszczeniach. Ale korzyści płynących z tej decyzji jest więcej. Przez klimatyzator do domu dostaje się świeże powietrze, dodatkowo oczyszczane przez filtry.

Jest to szczególnie istotna zaleta dla alergików, którzy mogą w klimatyzowanym pomieszczeniu przebywać bez obaw o zaostrzenie objawów swojej choroby – podaje pracownik firmy Klimapro.

Ważną kwestią jest też wilgotność we wnętrzu domu. Nowoczesne klimatyzatory pozwalają regulować poziom temperatury, ale również wilgotności.

Wszystkie te czynniki sprowadzają się do jednego – klimatyzacja poprawia komfort mieszkańców domu. Regulacja temperatury i wilgotności bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne pozwala ustawić istotne parametry na optymalnym poziomie. To wpływa na lepszą pracę, odpoczynek i sen. Warto zatem zamontować klimatyzację w domu. Gwarancją dobrze wykonanej pracy jest zatrudnienie profesjonalistów.

Materiał partnera