Systemy nawadniające ogród

Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie ogrodu?

Zapewnienie roślinom ogrodowym prawidłowego wzrostu wymaga okresowego podlewania, szczególnie w czasie upalnych letnich miesięcy. Konewka albo szlauch sprawdzą się zwykle przy ogrodzie o niewielkiej powierzchni, choć też nie zawsze, ale w dużym ogrodzie z założenia potrzebujemy czegoś więcej. Całe szczęście jest na to sposób: systemy nawadniające, które mogą być sterowane automatycznie lub włączane o wskazanej porze ręcznie.

Automatyczne systemy nawadniające

Odpowiednie nawodnienie ogrodu możemy oczywiście zadbać w sposób manualny – podlewając nasze rośliny tradycyjnymi konewkami lub wykorzystując do tego celu szlauch. Wymaga to naszego zaangażowania – poświęcenia czasu bez robienia nieplanowanych przerw. W ogrodzie o niewielkiej powierzchni zwykle nie stanowi to problemu, choć na przykład dla osób, które często wyjeżdżają w dłuższe delegacje, owszem. W dużym ogrodzie, szczególnie podczas letnich upałów, ręczne podlewanie może być z oczywistych względów trudne. Wszędzie tam, gdzie konewki i szlauchy to za mało, z pomocą przychodzą automatyczne systemy nawadniające. Jak mówią nam fachowcy z firmy Leon Ogrody z Krakowa, automatyczne systemy nawadniające do ogrodów są wyposażone w sterowniki, które samodzielnie regulują podaż. Dostępne są również systemy nawadniające, które uruchamiamy ręcznie – ale to jedyna czynność, jaką wykonujemy. Do wyboru mamy systemy nawadniania ogrodów ze zraszaczami, które wysuwają się z ziemi i zraszają teren wokół oraz systemy nawadniania, w których pod ziemią montowane są tzw. linie kroplujące, dostarczające wodę roślinom od strony korzeni.

Klucz do sukcesu: odpowiednio zaprojektowany ogród

Zaprojektowanie i montaż systemu nawadniającego w ogrodzie zdecydowanie powinniśmy powierzyć fachowcom. System musi być dopasowany do powierzchni naszego ogrodu, a także wymagań roślinności. W tym kontekście warto dodać coś więcej: naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców już na etapie projektowania całego ogrodu i doboru roślin. Możemy wówczas liczyć na przygotowanie planu zagospodarowania ogrodu po dokonaniu pomiarów, wizji lokalnej na miejscu, sprawdzeniu warunków glebowych, nasłonecznienia i położenia terenu. Dobór roślinności będzie wówczas spełniał nasze oczekiwania i preferencje w kontekście estetyki, a do tego dopasowany do uwarunkowań środowiskowych. Projektant ogrodu dobierze rośliny w taki sposób, by nie wymagały one nadmiernego zaangażowania w zabiegi pielęgnacyjne.

Materiał partnera