Wykrywacze nieszczelności

Jak wykryć nieszczelność gazu w kotłowni?

Z pieców gazowych chętnie korzysta coraz więcej osób, które cenią wydajne, efektywne i korzystne finansowo formy ogrzewania. Mało kto zastanawia się jednak nad tym, by monitorować działanie tych urządzeń. A wyciek gazu niechybnie prowadzi do katastrofy. Dlatego warto zainwestować w wykrywacze nieszczelności, które śledzą stężenie gazu i szybko alarmują domowników o zagrożeniu. Co musisz o nich wiedzieć?

Wykrywacze nieszczelności – w czym tkwi ich fenomen?

Wśród urządzeń kontrolnych prym wiodą wykrywacze nieszczelności, które służą do identyfikowania zbyt wysokiego stężenia niebezpiecznych gazów. Są one wykorzystywane nie tylko w zakładach przemysłowych, ale też w domach i mieszkaniach. Przeznaczone do przeglądów instalacji gazowych, alarmują między innymi o nadmiernym stężeniu butanu, metanu, propanu oraz gazu ziemnego.

Wykrywacze nieszczelności to lekkie i poręczne urządzenia, w które może wyposażyć się każdy właściciel domu. Stosowane zwłaszcza przy przeglądach instalacji gazu i liczników gazu, identyfikują małe, jak i znaczne wycieki w krótkim czasie. Wykrywacze mają około 50-centymetrowe sondy, które umożliwiają detekcję w trudnodostępnych miejscach.

Detektory gazu – dlaczego są tak ważne?

Producenci oferują też detektory gazu. Wiodą one prym w zakładach pracy i obiektach użytku publicznego. Coraz częściej korzystają z nich też właściciele domów i mieszkań, którym zależy na bezpieczeństwie domowników. Detektory gazu są przeznaczone do indywidualnych potrzeb, dlatego występują w wersjach wielogazowej i jednogazowej. Czym się różnią?

– Detektory wielogazowe wykrywają kilka rodzajów gazu, w tym toksycznych, palnych i tlenków węgla. Są one dostępne w wersji stałej i przenośnej. Urządzenia tego typu mają przejrzysty wyświetlacz LCD, który dokładnie obrazuje stężenie konkretnych gazów. Jeżeli dojdzie do przekroczenia dopuszczalnego poziomu, detektor wysyła sygnały ostrzegawcze w formie świetlnej, dźwiękowej i wibracyjnej – mówi specjalista z firmy AK Serwis.

Na rynku są dostępne najnowocześniejsze mierniki wielogazowe. Niektóre pracują nieprzerwalnie przez 7 dni, wykrywają aż siedem gazów lub umożliwiają wprowadzanie własnych komunikatów, takich jak na przykład „Ewakuacja”.

Alternatywą są detektory jednogazowe, które mierzą stężenie jednego z wybranych gazów na przykład dwutlenku siarki, tlenku węgla lub siarkowodoru. Producenci także wyposażają je w nowoczesny alarm, urządzenia są też dopasowane do pracy w najcięższych warunkach. Lekkie detektory mają funkcję wodoodporną, dlatego znakomicie sprawdzą się w wilgotnych warunkach.