Studnia ogrodowa

Jak wykorzystać kostki i cegły brukowe jako elementy zabudowy studni?

Skwery i ogrody, to miejsca wypoczynku pełne spokoju i zieleni, ale też intrygujące ciekawą architekturą ogrodową. Przechadzając się ogrodowymi ścieżkami, natrafić można na drewniane konstrukcje altan, pergoli i ławeczek, a także na ciekawe aranżacje z kamieni, cegły lub kostki brukowej. Inspirującym zaskoczeniem w otoczeniu zieleni może być widok ozdobnej studni ogrodowej? Warto więc dowiedzieć się jak ją wykonać przy użyciu kostki lub cegły betonowej.

Studnia ogrodowa z pewnością będzie atrakcyjnym elementem małej architektury w każdym ogrodzie. Prawdziwa studnia nie tylko ozdobi przestrzeń i nada mu sielskiego klimatu, ale również pozwoli na wygodne pobieranie wody. Będzie pełniła funkcję użytkową przydatną podczas podlewania roślin ogrodowych. Równie dobrze prezentować się będzie studnia atrapa. Nie zawsze bowiem jest możliwość wiercenia i budowy studni, co nie przeszkodzi cieszyć się jedynie jej atrakcyjnym widokiem.

Estetyczne i trwałe kostki i cegły brukowe

Efektownie obudowana studnia w ogrodzie z pewnością znakomicie będzie się prezentować na tle bogatej zieleni, w otoczeniu altany lub blisko grilla. Musi być jednak wykonana estetycznie z trwałych i eleganckich materiałów.

„Kostka brukowa – wyjaśniają eksperci z firmy Talbud-Ajest jednym z najpopularniejszych betonowych materiałów nawierzchniowych. Trwała, odporna na uszkodzenia i estetyczna, doskonale nadaje się do budowy wszelkiego typu nawierzchni użytkowych, przemysłowych i dekoracyjnych. Oprócz tego można z niej wykonywać różnego rodzaju konstrukcje ozdobne w przestrzeni miejskiej i w ogrodach. Znakomicie sprawdzi się przy zabudowie studni ozdobnych”.

Kostki i cegły brukowe wykonane przez dobrych producentów charakteryzują się wysoką estetyka oraz bogactwem wzorów i kolorów. Produkowane są z wysokiej jakości betonów, o sprawdzonych parametrach z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Precyzja skrupulatnie sprawdzana przez kontrolę jakości zapewnia użytkownikom wysoką jakość i odporność nawierzchni i konstrukcji wykonanych z kostki brukowej. Dzięki temu doceniane są one przez właścicieli ogrodów i z chęcią wykorzystywane przez architektów krajobrazu do budowy małej architektury ogrodowej.

Nieograniczone możliwości aranżacyjne – wyobraźnia i inwencja

Zabudowy studni można wykonać z kostki brukowej o różnych kształtach i kolorach. Daje to wyobraźni pole do popisu i umożliwia tworzenie dowolnych kompozycji. Aranżacje obudowy studni wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się wykonane z cegły brukowej. Jest to szlachetny i przypominający naturalną cegłę materiał, oferowany przez renomowanych wytwórców w wielu kolorach. Stwarza to możliwość budowy studni jednokolorowej lub stworzenie kompozycji z kilku kolorów, co jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność dekoracji. Cegłę brukową układać można naprzemiennie, linearnie lub w jodełkę, a efekt końcowy zależeć będzie jedynie od inwencji projektanta. Pracę dekoratorską ułatwia fakt, że kostki przygotowane są w standardowych formatach – prostokątnym i kwadratowym.

Konstrukcja studni wykonana z kostki lub cegły brukowej będzie wyjątkową atrakcją każdego ogrodu. Całość warto uzupełnić dwuspadowym stromym daszkiem ustawionym na dwóch słupkach, na których można umieścić kołowrót z wiadrem na łańcuchu. Daszek studni najlepiej pokryć gontem, dachówką lub strzechą. Tak wykończona studnia zachwyci każdego, kto docenia sielankowe klimaty.

Materiał partnera