Zakup mieszkania u dewelopera

Jak wygląda zakup mieszkania u dewelopera? Etapy działania

Masz w planach zakup mieszkania na rynku pierwotnym? To dobra decyzja – zwłaszcza że nowe nieruchomości powstają zazwyczaj na atrakcyjnych terenach, w zgodzie z najnowszymi standardami architektonicznymi. Możesz się jednak zastanawiać, jak w praktyce wygląda kupno lokalu u dewelopera. Omawiamy wszystkie etapy działania. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu transakcji.

Etap I – zawarcie umowy rezerwacyjnej

Jeśli udało Ci się już wybrać lokal, konieczne jest podpisanie umowy rezerwacyjnej. Dokument ten podpisuje się w sytuacji, gdy zakup mieszkania ma być finansowany z kredytu. W jej treści powinna się znaleźć klauzula, zgodnie z którą zainteresowani będą mieli prawo odstąpienia od umowy, w sytuacji otrzymania odmownej decyzji kredytowej od przynajmniej trzech banków. Ważne, by przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z jej treścią, a w przypadku wątpliwości – skontaktować ze specjalistą, który odpowie na wszelkie pytania. Prawnik znajdzie ewentualne niekorzystne zapisy i zaproponuje ich zmianę.

Etap II – podpisanie umowy deweloperskiej

Umowę deweloperską zawiera się w sytuacji, gdy klienci są w 100% zdecydowani na kupno mieszkania lub gdy podpisali już umowę rezerwacyjną. W przeciwieństwie do dokumentu opisywanego w etapie I umowa deweloperska jest zawierana w kancelarii notarialnej. Z tego też względu jej zawarcie wymaga poniesienia opłaty zgodnej z taksą notarialną, której wysokość określa odpowiednie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Co ważne – jej koszt obciąża w połowie zarówno nabywcę, jak i dewelopera. Obowiązkowo, jeszcze przed wizytą u notariusza, należy zapoznać się z treścią dokumentu i dokładnie przeanalizować zapisy. Specjaliści przestrzegają, by zweryfikować, czy poszczególne paragrafy są jasne, zrozumiałe i bezpieczne, ale też nie odbiegają od standardów rynkowych.

Etap III – ustalenie płatności

– Po podpisaniu umowy deweloperskiej należy ustalić harmonogram płatności rat. Właśnie w tej formie najczęściej jest przeprowadzane rozliczenie pomiędzy nabywcą a deweloperem – wyjaśnia ekspert z firmy Graz Deweloper.

Powinien on byś zaktualizowany po wizycie u notariusza, przy czym ostatnia z nich nie powinna być uiszczona później niż w dniu podpisania umowy przenoszącej własność.

Etap IV – odbiór techniczny

Po ukończeniu budowy i uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie odbywa się tzw. odbiór techniczny mieszkania.

Etap V – zawarcie umowy przenoszącej własność

Ostatnim etapem zakupu mieszkania u dewelopera jest podpisanie umowy przenoszącej własność. To właśnie w tym momencie najczęściej następuje przekazanie kluczy do lokalu, choć w niektórych przypadkach dzieje się to już po dokonaniu odbioru technicznego.

Materiał partnera