suwmiarka

Jak wybrać suwmiarkę – poradnik dla niezdecydowanych

Suwmiarka to podstawowy przyrząd pomiarowy, który powinien być w każdej skrzynce narzędziowej. Na rynku dostępne są modele analogowe, zegarowe i cyfrowe, które działają na różnych zasadach i zapewniają inny poziom funkcjonalności. Jak wybrać suwmiarkę, która będzie szybka, precyzyjna oraz wytrzymała?

Zanim wybierzesz suwmiarkę – co warto wiedzieć?

Wszystkie 3 rodzaje suwmiarek pozwalają wykonać pomiar wewnętrzny, zewnętrzny oraz pomiar głębokości, jednak precyzyjność ich pomiaru jest różna.

Sprzęt analogowy z noniuszem zapewnia pomiar z dokładnością 0,1-0,02 mm. Z kolei urządzenia zegarowe oraz cyfrowe pozwalają na pomiar z precyzją do 0,01 mm.

Zakres pomiarowy większości przyrządów, niezależnie od ich rodzaju, wynosi od 0 do 150 mm, ale dostępne są też modele o zakresie do 300 mm.

Warto pamiętać, że przyrządy za kilkanaście złotych mogą początkowo dawać prawidłowy pomiar, ale w wyniku wstrząsów, ucisku lub kontaktu z pyłem i brudem szybko pojawi się poważny błąd pomiaru. Prawdopodobnie dojdzie też do uszkodzenia szczęk, śruby blokującej lub do wyszczerbień prowadnicy i zatarć podziałki.

Dlatego należy stawiać na rzetelnych producentów, jak m.in. Helios Preisser lub Promat, którzy zapewniają szybkie, dokładne i wytrzymałe suwmiarki.

Suwmiarka z noniuszem

Do odczytu pomiaru z suwmiarki z noniuszem korzysta się z prowadnicy, na której znajduje się podziałka oraz z umieszczonej na suwaku skali pomocniczej (tzw. noniusza).

Warto wybrać model niwelujący efekt paralaksy, co sprawi, że pomiar będzie taki sam, niezależnie od kąta patrzenia na skalę główną i noniusza. Pozwoli to usunąć błąd człowieka, zwiększy dokładność suwmiarki oraz szybkość odczytu.

Najlepsze suwmiarki z noniuszem są wykonane m.in. z hartowanej stali nierdzewnej, dzięki czemu wyróżniają się zwiększoną odpornością na wilgoć, brud oraz na uderzenia i wstrząsy. Z tego powodu sprawdzą się idealnie w zakładzie, hali oraz w warsztacie. .

Suwmiarka zegarowa

W tym wypadku zamiast skali pomocniczej (tzw. noniusza) używany jest wyświetlacz zegarowy, który zapewnia doskonałą widoczność pomiaru.

Dzięki wyraźnie oznaczonej tarczy zegarowej i wskazówce dobrze widać zmiany rzędu setnych części milimetra. Dlatego pomiar suwmiarką zegarową jest szczególnie komfortowy m.in. w trakcie robienia pomiarów kontrolnych i porównawczych.

W trakcie wybierania modelu należy zwrócić uwagę, czy jest on wstrząsoodporny. Jednym z miejsc, gdzie można znaleźć takie suwmiarki zegarowe, jest sklep narzędziowy Pronar https://eshop.pronar.com.pl. Dzięki wzmocnieniu zarówno szkoło zegara, mechanizm, jak i zębatka na prowadnicy zachowają sprawność mimo trudnych warunków.

Suwmiarka elektryczna

Suwmiarka cyfrowa pozwala na odczyt wyniku z wyświetlacza LCD, a do pomiaru używa zjawiska indukcji elektromagnetycznej lub rozmieszczonych na prowadnicy elektrod.

Suwmiarka elektryczna pozwala m.in. zapisać uzyskany pomiar, czy też na zmianę jednostki długości pomiaru z milimetrów na cale. Część modeli umożliwia też  transmisję danych za pomocą interfejsu sprzętowego, co czyni cyfrowy przyrząd pomiarowy najpraktyczniejszym.

Przed kupnem należy upewnić się, czy urządzenie posiada certyfikat kalibracji oraz, czy jest odporne na niewielkie zabrudzenia, pył, a także na wilgoć. Najlepsze modele będą służyć pomimo kontaktu z chłodziwem lub nawet po krótkotrwałym zanurzeniu w wodzie.