Samozamykacz do drzwi

Jak wybrać odpowiedni samozamykacz do drzwi?

Samozamykacze do drzwi sprawdzają się głównie w miejscach o dużym natężeniu ruchu – dzięki nim drzwi zamykają się samoczynnie i nie trzaskają. Mogą być stosowane zarówno do drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a także do bram i furtek. Warto jednak poznać rodzaje samozamykaczy, aby wybrać odpowiedni między innymi do ciężaru drzwi, a także indywidualnych preferencji.

Czym jest samozamykacz? To mechanizm, który wykorzystuje siłę konieczną do otwarcia drzwi do ich zamknięcia. Dzięki temu konieczne jest jedynie otwarcie drzwi – zamykają się one same. Siła przenoszona na sprężynę powoli domyka skrzydło drzwiowe, a amortyzatory sprawiają, że jest to ruch wystarczająco powolny, by uniknąć mocnego uderzenia o framugę.

Rodzaje samozamykaczy

Na początku warto poznać rodzaje samozamykaczy drzwiowych – dzięki temu wybranie odpowiedniego będzie zdecydowanie łatwiejsze. Ze względu na miejsce montażu możemy wyróżnić zamykacze nawierzchniowe, wpuszczane w skrzydło lub ościeżnicę, a także montowane w podłodze. Jeśli mamy taką możliwość decyzję najlepiej podjąć jeszcze przed montażem drzwi – może się bowiem okazać, że nie każdy rodzaj będzie pasował. Dodatkowo samozamykacze można podzielić w zależności od rodzaju drzwi: rozwiernych lub wahadłowych. W przypadku drzwi dwuskrzydłowych rozwiernych możliwe jest również zastosowanie regulatora kolejności zamykania, który określa kolejność zamykania skrzydeł w sytuacji ich jednoczesnego otwarcia. Znaczenie ma również materiał, z którego zostały wykonane skrzydła drzwiowe: inne samozamykacze stosowane są w przypadku drzwi drewnianych, metalowych lub szklanych.

Zamykacze nawierzchniowe mogą być wyposażone w szynę ślizgową lub ramię. Są widoczne i zazwyczaj montuje się je na drzwiach lub futrynie po stronie zawiasów lub po stronie przeciwnej. Jak już wspomnieliśmy nie zawsze istnieje możliwość montowania określonego rodzaju zamykaczy. Może się również okazać, że wybrany sposób montażu również się nie sprawdzi. Jeśli nie jesteśmy pewni, które rozwiązanie wybrać najlepiej skonsultować się ze specjalistami. Szeroki wybór samozamykaczy oraz innych okuć drzwiowych wraz z profesjonalnym doradztwem znajdziemy w hurtowni Domator. Dzięki temu samozamykacz będzie spełniał swoją podstawową rolę, a do tego możliwe będzie dopasowanie tempa i siły zamykania drzwi do własnych preferencji.

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru samozamykacza?

Wspomnieliśmy już o różnych rodzajach oraz sposobach montażu. To jedno z kryteriów, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru: czy chcemy, aby zamykacz był widoczny, a może schowany? Drugim, ważnym aspektem jest waga, materiał wykonania oraz wymiary drzwi. Należy więc wybrać zamykacz dopasowany do parametrów skrzydła drzwiowego. Szklane drzwi potrzebują samozamykaczy działających niezwykle powoli, aby podczas zamykania nie powstały uszkodzenia. W przypadku drzwi wejściowych, które są zazwyczaj cięższe od wewnętrznych konieczne jest zastosowanie mechanizmu, który nie tylko poradzi sobie z ciężarem skrzydła, ale będzie również dostosowany do systemów przeciwpożarowych lub antywłamaniowych. Dzięki temu nie tylko zwiększy się komfort korzystania z drzwi, ale również nastąpi poprawa bezpieczeństwa. Jest to szczególnie istotne w budynkach o specjalnym przeznaczeniu (sklepach, zakładach produkcyjnych, biurach i tym podobnych).

Warto również pamiętać o wysokiej odporności na czynniki atmosferyczne, zwłaszcza jeśli samozamykacz ma być zamontowany na drzwiach wejściowych. To ważne również ze względu na temperaturę – znaczne jej obniżenie może spowodować powolniejsze działanie samozamykacza (a tym samym do wnętrza dostaje się więcej zimnego powietrza).

Parametry samozamykaczy

Na końcu warto wspomnieć o najważniejszych parametrach samozamykaczy. W zależności od modelu urządzenia te mogą być wyposażone w regulację, która umożliwi ustalenie sposobu oraz prędkości zamykania drzwi. Zazwyczaj skrzydło drzwiowe zamyka się dość szybko, a następnie tuż przed samym zamknięciem znacznie zwalnia, aby uniknąć trzaśnięcia. Dodatkowo możliwe jest zastosowanie mechanizmu antywiatrowego, który uniemożliwi gwałtowne otwarcie drzwi podczas podmuchu powietrza. Warto również zwrócić uwagę na maksymalny kąt otwarcia – najczęściej wynosi on 180 stopni. Zaawansowane modele mogą posiadać blokadę otwarcia lub opóźnienie zamknięcia.

Niezależnie jednak od rodzaju wszystkie samozamykacze powinny spełniać normy europejskie – tym samym dając pewność, że korzystanie z nich będzie nie tylko komfortowe, ale również bezpieczne.

Materiał partnera