Klimatyzator domowy

Jak wybrać klimatyzator do domu?

Klimatyzator domowy powinien być możliwie energooszczędny, nie generować nadmiernego hałasu oraz zapewniać wysoki komfort użytkowania. Aby urządzenie spełniało te wymagania, warto je nabyć od doświadczonego sprzedawcy, oferującego także serwis oraz konserwację sprzętu. Regularna kontrola u fachowca, który zna specyfikę danego modelu pozwala na długie korzystanie z maszyny. Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując klimatyzację?

Ocieplający się klimat, a co za tym idzie – letnie upały – sprawiają, że coraz więcej osób myśli o instalacji klimatyzatora. Wysoka temperatura doskwiera zarówno właścicielom domów jednorodzinnych, jak i lokatorów mieszkań. W pierwszym przypadku mamy do czynienia jednak z większą swobodą wyboru: w wolnostojących budynkach sprawdzi się wiele modelów urządzenia. Sytuacja nieco się komplikuje w blokach i kamienicach, a w szczególności w wynajmowanym lokum. Istnieją jednak praktyczne rozwiązania dla wszystkich wymienionych miejsc.

O czym warto pamiętać, poszukując odpowiedniego klimatyzatora domowego? 

Urządzenia najprościej podzielić na stacjonarne oraz mobilne. W obiektach wolnostojących (i niejednokrotnie we własnych mieszkaniach) zazwyczaj wybiera się stały montaż (bez opcji dowolnego przemieszczania). Maszyna składa się z co najmniej dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Klimatyzatory domowe przeznaczone m. in. dla osób wynajmujących pozwalają na przenoszenie instalacji. To model, który zwykle występuje jako monoblok i odprowadza ciepło przez rurę wyrzutową. Zaletą tego rozwiązania jest np. brak konieczności wiercenia w ścianie, a wadą – mniejsza wydajność chłodzenia.

Poza dopasowaniem stopnia mobilności do warunków eksploatacji, warto pamiętać, aby wybrać urządzenie o właściwych parametrach technicznych. Moc maszyny należy dostosować do metrażu pomieszczenia, w którym będzie się ona znajdowała. W przeciwnym wypadku chłodzenie może okazać się nieskuteczne. Przy zakupie profesjonalnego sprzętu (dostępnego m. in. w ofercie firmy Klima PLUS z Poznania), oprócz powierzchni pokoju, należy uwzględnić jego kubaturę – „wysokie sufity” wpływają na wydajność instalacji.  Na pracę klimatyzatorów domowych mogą też oddziaływać nieszczelności w budynku.

Ważne parametry dla nabywców klimatyzatorów domowych 

Jedną z najważniejszych kwestii dla kupujących podobne maszyny – energooszczędność sprzętu – łatwo zidentyfikować na podstawie przypisanej mu klasy energetycznej. Aktualnie najbardziej korzystnym oznaczeniem na tym polu jest „A+++”: taki klimatyzator wyróżnia się bardzo niskim poborem prądu.

Materiał partnera