tasma-techniczna

Jak wybrać dobrą taśmę techniczną?

Cerowanie, łatanie i  wzmacnianie za pomocą szycia różnych materiałów, zabezpieczanie ładunków i paczek przy użyciu lin i sznurków to czynności czasochłonne, a ich skuteczność obarczona jest dużą dozą niepewności i ryzyka. Znakomitym materiałem do wykonywania wszelkiego rodzaju doraźnych napraw, mocowań, pakowań czy zabezpieczania różnych przedmiotów przed przemieszczaniem się są taśmy techniczne.

Ile potrzeb tyle taśm technicznych

Pojęcie „taśmy techniczne” tyczy się bardzo szerokiej gamy produktów, wykonywanych z różnorodnych materiałów i o wielu różnych zastosowaniach. W istocie rzeczy, jak mówi przedstawiciel firmy  „Bogdan Gil” z Bielska-Białej, trudno jest dokonać jakiegoś formalnego rozgraniczenia między wieloma taśmami, z jakimi mamy do czynienia i nazwać jedne „technicznymi”, a inne „nietechnicznymi”. Do tych drugich ewentualnie można by zaliczyć jakieś papierowe taśmy służące do wykonywania dekoracji czy serpentyn lub też tekstylne tasiemki do ozdabiania elementów odzieży. Większość znanych nam taśm jednak, z uwagi na swe walory użytkowe, można z czystym sumieniem nazywać taśmami technicznymi.  Nie mamy tu bynajmniej na myśli urządzeń stricte technicznych, jakimi są specjalistyczne taśmy montażowe, perforowane, filmowe, miernicze, magnetyczne czy wreszcie taśmy do naboi i wszelkie inne będące stałym wyposażeniem fabryk, czy różnego rodzaju urządzeń. Rozmawiamy tutaj o taśmach izolacyjnych, wzmacniających, ochronnych i wszystkich innych służących do, jak to sygnowaliśmy we wstępie,  przytwierdzania rzeczy lub ich doraźnego szybkiego naprawiania.

Dobra taśma techniczna to taśma użyteczna w danej sytuacji

Tytułowe pytanie w zasadzie powinno brzmieć „jak wybrać właściwą taśmę do konkretnego zastosowania”. Pomijając sprawę jakości, bo przecież i tutaj mogą trafić się produkcyjne buble, należy powiedzieć, że każda taśma techniczna będzie dobra, pod warunkiem, że zostanie właściwie zastosowana i zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Tak więc z pewnością nie użyjemy samowulkanizującej się taśmy gumowej do oklejania powierzchni chronionych przy pracach malarskich, poniważ skutek takiego działania byłby przeciwny do zamierzonego. Tutaj najlepsza będzie papierowa taśma ochronna.

Do wykonania szelek bezpieczeństwa użyjemy taśm wykonanych z niezwykle wytrzymałej przędzy poliestrowej, odpornej na chemikalia, pleśń i wysokie oraz niskie temperatury. Do wzmacniania i usztywniania wszelkiego rodzaju tkanin bardzo przydatne będą taśmy żakardowe produkowane między innymi z elany. Ładunki na naczepach samochodowych zabezpieczać można taśmami technicznymi wykonanymi z  przędzy poliestrowej wzmocnionej żywicą poliuretanową. Mundury wojskowe będziemy wzmacniać taśmami poliamidowymi. Końcówki przewodów elektrycznych zabezpieczamy taśmami izolacyjnymi. Taśmą samoprzylepną doraźnie naprawimy rozdarcie lub przebicie.

Podaliśmy tutaj tylko kilka z licznych zastosowań taśm technicznych. Doradzając, jak wybrać dobrą taśmę techniczną, podpowiadamy: właściwą do danego zastosowania.

Materiał partnera