Jak wybrać dobrą farbę gruntującą?

Remontujesz dom lub mieszkanie i nie wiesz, w jaki sposób wyrównać ściany?  Na etapie wykończeniowym świetnym rozwiązaniem będzie farba gruntująca. Stanowi idealną bazę pod farbę dekoracyjną. Zapewnia jej jeszcze lepsze krycie oraz pomaga uzyskać najbardziej trwałą powłokę.  Dowiedz się, jaką farbę gruntująca wybrać i jakie produkty są dostępne na rynku.

Rodzaje farb gruntujących

Emulsje podkładowe można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od zastosowania i składu. Są to przede wszystkim produkty takie jak:

Największą popularnością cieszy się oczywiście pierwsza z wymienionych. Występuje najczęściej w barwie białej. Inną równie chętnie stosowaną wersją jest farba gruntująca lateksowa. Sprawdzi się w przypadku ścian cementowo-wapiennych, gipsowych i cementowych. Taką emulsję można nakładać na drewno i na materiał drewnopodobny.

Farba podkładowa akrylowa świetnie natomiast zabezpieczy ścianę przed wilgocią. Ponadto zapewnia wręcz doskonałą przyczepność farb dekoracyjnych.

Lepsza farba gruntująca czy grunt?

Nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie o to, czy lepsza będzie farba gruntująca, czy grunt. Wszystko zależy od tego, czego dokładnie oczekujesz i w jakim stanie znajduje się ściana.

Grunt dobrze sprawdzi się na przykład w miejscach łączeń płyt kartonowo – gipsowych lub na nierównych krawędziach. To produkt, który wchłania się w powierzchnię ściany, więc zyskujesz dzięki niemu perfekcyjne krycie. Ponadto minimalizujesz zużycie farby dekoracyjnej na każdym metrze kwadratowym.

Jeśli zaś planujesz niewielkie zmiany i chcesz po prostu zmienić kolor ściany, doskonałym rozwiązaniem będzie farba gruntująca. Tego typu emulsja pozwala na osiągnięcie zadowalającego efektu dekoracyjnego już po aplikacji pierwszej warstwy.

Aby jednak produkt spełnił oczekiwania, należy pamiętać o kilku kwestiach. Jak wyjaśnia ekspert z firmy FarbArt:

Trzeba zadbać o to, by ściany były w dobrym stanie. Nie może być mowy o żadnych pęknięciach, widocznych łączeniach lub ubytkach. Jeśli tylko będzie się o tym pamiętać, farba gruntująca na pewno spełni swoją funkcję. Opinie klientów o tym rozwiązaniu są bardzo pozytywne.

Gdzie kupić farbę gruntującą?

Wspomniane produkty warto kupować w renomowanych punktach sprzedaży materiałów malarskich.  W takich miejscach specjaliści podzielą się fachową wiedzą, dobierając rodzaj farby do indywidualnych oczekiwań klienta. Zyskujesz więc pewność, że kupujesz produkt dopasowany do specyfiki wykonywanych prac remontowych, a ich efekt będzie długotrwały.

Materiał partnera