Panele w jodełkę

Jak układać panele w jodełkę?

Panele w jodełkę to niekwestionowany i ponadczasowy element większości wnętrz. Dla wielu osób kojarzą się ze starodawnym wystrojem mieszkania, ale nie ulega wątpliwości, że moda powraca i obecnie zastosowanie paneli w jodełkę to ciekawe i zarazem eleganckie dopełnienie wnętrza. Na tym etapie, bardzo ważne jest prawidłowe ułożenie paneli, od którego zależy nie tylko estetyka, ale i trwałość, jak i funkcjonalność podłogi. Jak prawidłowo układać panele w jodełkę?

Rodzaje ułożenia jodełki

Najpopularniejszymi rodzajami są wyróżnione trzy jodełki:

  • Klasyczna jodełka angielska to jeden z najbardziej tradycyjnych sposobów układania paneli, a ich montaż wykonywany jest na przemian z desek o jednakowej wielkości i kształcie. Panele w jodełkę Herringbone najczęściej układane są pojedynczo lub podwójnie, w zależności od własnych preferencji. Ułożenie klasycznej jodełki polega na tym, że krótszy bok jednej klepki drewnianej styka się pod kątem prostym z dłuższym jej bokiem.
  • Jodełka chevron francuska polega na ułożeniu dwóch desek przyciętych pod kątem 45 stopni, na styk do siebie krótkim bokiem. Takie ułożenie tworzy charakterystyczny grot i z pewnością kojarzyć będzie się z eleganckim charakterem pomieszczenia. Z kolei dłuższy bok układa się w zygzakowaty wzór.
  • Jodełka węgierska to wzór, zbliżony do jodełki francuskiej, z tą różnicą gdzie deski pozostają zacięte i ułożone pod kątem 60 stopni.

Panele na KLIK układane w jodełkę

Należy zacząć od tego, że w przypadku paneli podłogowych na klik układanych w jodełkę, mamy do dyspozycji jedynie wzór jodełki klasycznej „herringbone”. Wynika to ze względów technologicznych, podłogi pływające muszą na siebie zachodzić by w efekcie nie rozeszły się na zamkach.

Jak układać panele w jodełkę?

Sposób i metoda układania, w dużej mierze zależy od konkretnego modelu jaki Państwo zakupicie, niemniej jednak montaż będzie przebiegał podobnie.

Na wstępie powinno się zweryfikować równość podłoża z wymaganiami producenta zakupionych paneli, szczególnie jeśli zakupili Państwo panele winylowe LVT jodełka, które wymagają perfekcyjnie równej powierzchni.  Podłoże należy oczyścić i usunąć nierówności, tak, aby nie było żadnych wybrzuszeń. Do wykonania montażu warto zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia, między innymi: piłę, poziomicę, linijkę i nóż do cięcia podkładów. Montaż podłogi rozpoczyna się od ułożenia podkładu, czyli maty kwarcowej pod panele, wyjątkiem jest sytuacja gdy panele mają już podkład zintegrowany.

Bardzo ważne jest rozplanowanie przebiegu układania paneli i wybranie odpowiedniego miejsca montażu. Cofanie jodełki i układanie jej od tyłu jest bardzo trudne i nie zawsze zakończy się zamierzonym efektem. – podkreśla przedstawiciel firmy Euro Floors s.c. Na samym początku musimy przyciąć panele, a następnie ułożyć je w kształcie trójkąta przy ścianie. Następnie układamy kolejne panele, zaczynając od lewych i kończąc na prawych, na całej szerokości pomieszczenia. Niezwykle istotną kwestią jest dokładne i częste klinowanie jodełki przy ścianach, ponieważ bardzo łatwo zgubić kąt, a na łączeniach pojawią się szpary.

Nie można zapomnieć o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej, czyli 12mm odstępu między krańcami deszczułek a ścianą w przypadku paneli laminowanych i 5mm w przypadku paneli winylowych. W zależności od wybranego rodzaju podłogi, dalsze postępowanie będzie wyglądać inaczej i wymagać odpowiedniej pielęgnacji. Oczywiście ułożenie paneli w jodełkę można wykonać samodzielnie, jednak pozostaje to dość skomplikowany proces, dlatego lepiej zatrudnić w tym celu fachowca. Prawidłowy montaż z pewnością wpłynie na trwałość i wygląd podłogi.

Jaki materiał warto rozważyć?

Kiedyś koniecznością podłogi w jodełkę był wybór drewnianej podłogi. Oczywiście solidny, drewniany materiał z pewnością będzie ozdobą i trwałym elementem wnętrza, jednak obecnie dzięki szerokiej ofercie producentów paneli, istnieje możliwość wyboru innego materiału. Między innymi są to panele winylowe, które wykonywane są z wytrzymałego, a co więcej 100% wodoodpornego materiału. Nowoczesny winyl efektownie imituje naturalne drewno, dzięki temu efekt z pewnością będzie zadowalający. Dostępne są także panele laminowane, które w przeciwieństwie do winyli są standardowo odporne na wodę, gwarantują nam jednak większą grubość (12mm), co jest ważne gdy chcemy łączyć je z płytkami.

Dlaczego warto wybrać panele w jodełkę?

Jodełka to wzór, który od lat cieszy się ogromną popularnością. Tak naprawdę sprawdzi się w większości pomieszczeń, jako podłoga do sypialni, salonu, a nawet biura. Nowoczesna jodełka ma większy wymiar pojedynczej deski niż miało to miejsce dawniej, co dodaje jej oryginalności, a dzięki czemu produkt ten pasuje zarówno do starszych jak i nowoczesnych apartamentów.

Materiał partnera