Nawozy płynne do roślin

Jak stosować nawozy płynne?

Nawożenie roślin uprawnych zapewnia wyższy plon, a w przypadku roślin ozdobnych sprawia, że są zdrowsze, piękniejsze i bujniejsze. Nawozy są dostępne w wielu postaciach, a jedną z nich są nawozy płynne. W jaki sposób się je stosuje i jakie są ich największe zalety? Poznaj korzyści, jakie przynosi nawożenie roślin preparatami w płynie, i zapewnij swoim roślinom solidną dawkę substancji odżywczych.

Zalety nawozów płynnych

Obecnie, kiedy ziemia jest silnie eksploatowana, nawożenie roślin jest koniecznością. Nawozy dostarczają im substancji odżywczych niezbędnych do wzrostu, prawidłowego rozwoju i wydawania plonów. Dzięki łatwo przyswajalnym substancjom w odpowiednich ilościach rośliny mają zapewnione idealne warunki i odwdzięczają się wysokim plonem, imponującym kwitnieniem, a także wyższą odpornością na choroby i szkodniki.

Nawozy mogą być w postaci granulek, pałeczek oraz płynów. Formy te różnią się drogami aplikacji, a także czasem wchłaniania. Nawozy płynne najłatwiej wnikają w ziemię i nie muszą się w niej powoli rozpuszczać. Dlatego roślina pobiera cenne składniki odżywcze już w ciągu kilku godzin od podania nawozu. Z tego powodu nawozy płynne doskonale sprawdzają się jako doraźny sposób na chwilowe osłabienie rośliny.

Z drugiej strony szybko wchłaniana postać płynu sprawia, że nawet przy regularnym stosowaniu trudno jest o przenawożenie gleby. Takie ryzyko występuje np. w przypadku nawozów granulowanych o przedłużonym uwalnianiu. Tymczasem nawozy płynne można podawać nawet co kilkanaście dni.

Są one też uniwersalne. Sprawdzają się zarówno w przypadku roślin uprawianych na wielohektarowych połaciach, jak i do odżywiania roślin doniczkowych. Prosty sposób użycia sprawia, że nawozy płynne są odpowiednie nawet dla osób niedoświadczonych w pielęgnacji roślin. Jeżeli potrzebujesz nawozów płynnych, odwiedź sklep internetowy Polan.

W jaki sposób należy stosować nawozy płynne?

Jak wspomniano, stosowanie nawozów płynnych jest bardzo proste. Wystarczy rozcieńczyć preparat w wodzie według proporcji podanych na opakowaniu. Nawóz można podawać do gleby, a w niższych stężeniach nadaje się także jako preparat do opryskiwania liści. Stężenie można modyfikować w zależności od zasobności gleby w składniki odżywcze, a także od kondycji i specyficznych potrzeb roślin. Początkujący mogą jednak polegać na instrukcjach dołączonych do preparatu.

Nawozy płynne można podawać przez cały okres wegetacji roślin. Niektóre preparaty innych typów można podawać tylko na pewnych etapach ich rozwoju. Nawozy płynne nie mają takich ograniczeń, co jest kolejnym ułatwieniem dla osób niezaznajomionych zbyt dobrze z pielęgnacją roślin.

Warto pamiętać, że nawóz zachowa swoje właściwości wyłącznie pod warunkiem, że będzie odpowiednio przechowywany. Miejsce nie powinno być nasłonecznione ani zbyt gorące.

Materiał partnera