nasiona traw

Jak siać trawę? Skąd wziąć nasiona trawy? Zakładanie trawnika bez tajemnic!

Wysiew trawy nie musi być skomplikowaną operacją, pod warunkiem, że wcześniej odpowiednio się do tego przygotujesz. Będzie Ci potrzebna konkretna wiedza dotycząca tego, kiedy siać, jak przygotować podłoże pod sianie trawy, jakie nasiona traw wybrać oraz dobrej jakości mieszanka do wysiewu trawy, niezbędne akcesoria ogrodnicze. Jeśli marzy Ci się soczyście zielony, urokliwy i trwały trawnik z siewu, znajdziesz tu kilka cennych porad na temat tego, jak założyć przydomowy trawnik, by był on dumą Twojego ogrodu.

Kiedy siać trawę i jak należy przygotować grunt pod wysiew?

Pierwszy dogodny termin siewu trawy po zimie przypada w okolicy kwietnia i maja, a na kolejny trzeba poczekać do września i początków października. Chociaż w praktyce można zakładać trawnik przez cały okres wegetacji roślin, te dwa terminy gwarantują optymalne warunki dla kiełkowania nasion trawy, dobrego jej ukorzenienia i rozrostu. Sianie trawy musisz poprzedzić pracami, które przygotują podłoże do siewu. Gleba pod trawnik powinna być niezbyt gliniasta, lekka, próchnicza i lekko kwaśna (5,5-7,0 pH). Odczyn gleby warto ocenić przy użyciu kwasomierza lub pehametru. Jeśli podłoże okaże się zbyt kwaśne, będzie konieczne wapnowanie trawnika, a w przypadku nadmiernie zasadowej gleby, grunt powinieneś zakwasić stosując, np. kwaśny torf. Grunt pod siew trawy powinien być wolny od dużych kamieni, chwastów i ich korzeni. W tym celu powinieneś go przekopać na głębokość ok. 30 cm, a jego wierzchnią warstwę wzbogacić, stosując środki użyźniające i nawóz. Następnie glebę trzeba wyrównać, ubić, a tuż przed siewem lekko wzruszyć i nawodnić. Przydomowy trawnik z siewu będzie równomiernie rósł i najlepiej się prezentował, jeśli zastosujesz wysiew krzyżowy nasion. Warto też odpowiednio dobrać nasiona traw wg. planów, jakie masz wobec swojego trawnika.

Skąd najlepiej zdobyć nasiona traw ozdobnych i rekreacyjnych i które wybrać?

Jeśli chcesz założyć trawnik w ogrodzie z alejkami i po trawiastym dywanie nie zamierzasz biegać, trafionym wyborem będą mieszanki nasion traw ozdobnych. Należy jednak pamiętać, że trawa gazonowa (ozdobna) będzie wprawdzie wyglądać wyśmienicie, ale jest delikatna i nieodporna na deptanie. Z kolei nasiona traw rekreacyjnych lepiej sprawdzą się w ogrodzie, po którym chcesz się swobodnie przemieszczać albo, gdy planujesz podjadać śniadanie na trawie. Wybierz nasiona trawy oferowane przez profesjonalne sklepy ogrodnicze, takie jak centrum ogrodnicze Florexpol, bo tylko tam znajdziesz wysokojakościowe nasiona traw i ich mieszanki o odpowiednio skomponowanym składzie: https://florexpol.eu/50-nasiona-trawy . Są to zawsze sprawdzone mieszanki nasion traw od renomowanych producentów, które pozwolą Ci dobrać takie gatunki traw, które spełnią Twoje oczekiwania. Przy okazji wizyty w sklepie online centrum Florexpol odnajdziesz też wszystkie konieczne do stworzenia trawnika nawozy i akcesoria ogrodnicze. Przy wyborze nasion trawy pamiętaj ponadto, by przeanalizować skład, proporcje mieszanki i jej datę ważności. W przydomowym trawniku dobrze sprawdzą się m.in. mieszanki z życicą trwałą, kostrzewą czerwoną i wiechliną łąkową. Pamiętaj też, że najtańsza trawa do siania nigdy nie jest dobrym wyborem. Niewiadomego pochodzenia mieszanki traw charakteryzują się zwykle małą wytrzymałością, są problematyczne w utrzymaniu i nieestetycznie rosną, a to oznacza niepotrzebny stres, wysiłek i dodatkowe koszty.

Materiał partnera