Kocioł grzewczy

Jak prawidłowo zabezpieczyć powrót kotła 5 klasy?

Producenci kotłów na paliwa stałe wymagają, by instalatorzy zapewniali ochronę powrotu urządzenia, jest to konieczne do zachowania gwarancji na kocioł. Prawidłowo dogrzany powrót pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa i utrzymuje kocioł dłużej w dobrym stanie technicznym. Aby uzyskać taki efekt, stosuje się między innymi zawory temperaturowe lub zawory 3- i 4-drogowe mieszające. Dlaczego ochrona powrotu kotła jest tak istotna? Dowiedz się więcej na ten temat.

Dlaczego warto dogrzewać powrót kotła?

Wiele osób ma wątpliwości, czy powrót faktycznie trzeba dogrzewać. Jako przykład podają kotły starych generacji, w których ten element konstrukcji nie był w żaden sposób zabezpieczany, a wszystko działało prawidłowo.

Jak jednak wyjaśnia specjalista z firmy SUSPENSER.EU: Dogrzanie powrotu jest konieczne w przypadku nowoczesnych urządzeń, takich jak kotły 5 generacji, ponieważ obecnie wiele instalacji jest projektowanych jako ogrzewanie niskotemperaturowe. Wpływa to na zmniejszenie pojemności wodnej grzejników (jeśli w ogóle występują, bo coraz częściej zastępuje je w 100% ogrzewanie podłogowe), a obieg jest wymuszany przez pompy podłączane do instalacji.

W ogrzewaniu grawitacyjnym starego typu obieg wody trwał dłużej i każdy element miał szansę odpowiednio się nagrzać. Dlatego temperatura wody na powrocie rzadko spadała poniżej minimalnej. Nowoczesne kotły wymagają dogrzania powrotu. Jeśli instalator o tym zapomni, kocioł może produkować bardzo dużo sadzy przez niestabilną pracę, a w dolnej części wymiennika pojawi się kondensat, który wywoła jego korozję. Wpłynie to na obniżenie sprawności urządzenia i konieczność zużywania znacznie większej ilości paliwa, a także na trwałość kotła.

W jaki sposób zabezpiecza się powrót kotła?

Specjaliści podkreślają, że każde rozwiązanie, które pozwoli na dogrzanie powrotu, jest dobre. Można to zrobić na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest założenie zaworu termostatycznego ATV, termostatu z kapilarą w funkcji tzw. spinki, nieco droższym pompy kotłowej lub zamontowanie zaworu 3- lub 4-drogowego. Zastosowanie zaworu wymaga użycia siłownika. Jeśli nie zostanie zamontowany, użytkownicy podczas regulacji temperatury mogą doprowadzić do całkowitego otwarcia zaworu, a wtedy ochrona powrotu nie zadziała.

Zawory 4-drogowe mają funkcję podwójnego mieszania. Dzięki ich użyciu można osiągnąć oczekiwaną temperaturę na wyjściu do instalacji, jednocześnie podnosząc temperaturę wody, która wraca do kotła. Jest to skuteczny sposób ochrony powrotu kotła 5 klasy. Aby praca zaworu była najbardziej wydajna, należy zastosować siłownik elektryczny połączony z regulatorem.

Zastosowanie ochrony powrotu zwłaszcza przy użyciu zaworów 3- lub 4-drogowych z siłownikiem może odstraszać swoją ceną, dlatego czasem pomija się to rozwiązanie. Jednak według specjalistów, warto ponieść jednorazowy koszt na etapie inwestycji, by uzyskać wymierne korzyści podczas eksploatacji urządzenia i przedłużyć jego trwałość. Oszczędności, które można osiągnąć poprzez skuteczne zabezpieczenie powrotu kotła, szybko zrekompensują ten wydatek.

Materiał partnera