Usuwanie nieczystości z przydomowych oczyszczalni

Jak pozbyć się ścieków z przydomowej oczyszczalni?

Jeżeli interesuje Cię temat usuwania nieczystości z przydomowej oczyszczalni ścieków, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. W dzisiejszym tekście opowiemy o tym, jak pozbywać się ścieków z własnej oczyszczalni – samodzielnie, czy z pomocą profesjonalistów. To jednak nie koniec tego, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Sprawdź koniecznie, co warto wiedzieć na temat usuwania nieczystości z przydomowych oczyszczalni ścieków.

Kiedy należy skorzystać z profesjonalnej pomocy w opróżnianiu przydomowej oczyszczalni ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków funkcjonują tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia danego domu do sieci kanalizacyjnej. Stanowią cenioną alternatywę dla tradycyjnego szamba, czyli betonowego lub plastikowego zbiornika o odpowiedniej pojemności. Co ważne, są one ekologiczne i stosunkowo tanie w prowadzeniu. Niemniej wymagają odpowiedniego i regularnego oczyszczania – czym zajmują się wyspecjalizowane firmy mające właściwe uprawnienia, takie jak firma EKO ROMAN z województwa dolnośląskiego.

Wszyscy właściciele domów, w których istnieje konieczność zbudowania tradycyjnego szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków są zobowiązani do tego, by samodzielnie organizować opróżnianie funkcjonujących przy ich posesjach zbiorników. Nie oznacza to jednak, że to oni, bezpośrednio powinni zrealizować to zadanie. Usuwaniem nieczystości z przydomowych oczyszczalni bądź szamb mogą zajmować się wyłącznie wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które robią to na co dzień i mają do tego odpowiednie uprawnienia.

Niestety samodzielna realizacja tego zadania może być bardzo niebezpieczna. W wyniku takiego działania może dojść do zatruć, pożaru, a nawet utonięć. Nie każdy wie o tym, że kiedy ciekłe odpady fermentują, wytwarzają się w tym czasie duże ilości siarkowodoru i metanu – czyli gazów, które znane są między innymi ze swoich właściwości palnych.

Czy przydomowe oczyszczalnie mogą być kontrolowane?

Poza tym należy pamiętać o tym, że gminy prowadzą specjalną ewidencję posesji, na których znajdują się szamba bądź oczyszczalnie. Co więcej, ustawa o utrzymaniu czystości i porządku umożliwia im przeprowadzanie kontroli w zakresie prawidłowego odprowadzania ścieków z szamb lub przydomowych oczyszczalni. W czasie sprawdzenia urzędnik może poprosić właściciela kontrolowanej posesji między innymi o przedstawienie umowy, która została zawarta z firmą specjalizującą się w wywożeniu szamba i mająca do tego odpowiednie uprawienia. Posiadając więc przydomową oczyszczalnię ścieków, nie można zapominać o ich prawidłowym odprowadzaniu.

Materiał partnera