produkcja pelletu peleciak

Jak powstaje pellet?

Pellet jest produktem opałowym, który powstaje z różnego rodzaju odpadów będących produktem ubocznym przemysłu drzewnego czy też produkcji rolnej lub leśnej. . Najbardziej popularny na rynku materiałów opałowych jest pellet drzewny (z drzew iglastych lub liściastych), który powstaje z trocin potartacznych. Jak wygląda proces powstawania tego materiału i jakie korzyści daje jego wykorzystanie?

Czym jest pellet i jak wygląda jego produkcja?

Pellet to popularny w ostatnich latach, ekologiczny materiał opałowy, który występuje w formie granulatu. Do jego produkcji najczęściej wykorzystuje się odpady  pochodzące z obróbki drewna. Bardzo ważne jest aby surowiec wejściowy nie był zanieczyszczony.  (dotyczy to zarówno substancji chemicznych, jak i zanieczyszczeń takich jak np. małe kamienie czy piasek) ponieważ jego czystość jest gwarancją dobrej jakości pelletu, jego wysokiej kaloryczności i twardości.

Produkcja pelletu jest możliwa dzięki specjalnym urządzeniom, które są w tym celu wykorzystywane. Ich zadaniem jest przede wszystkim rozdrobnienie materiału, który będzie poddawany obróbce – tak, aby przygotować go do wysuszenia. Odparowanie wilgoci to jeden z ważniejszych procesów podczas produkcji pelletu. Tak przygotowany surowiec może zostać przetransportowany do dalszej obróbki

– wyjaśnia specjalista z firmy COMERC.

Jednym z ostatnich, a jednocześnie jednym z najważniejszych etapów  prac jest sprasowanie surowca i za pomocą zamontowanej w granulatorze matrycy nadanie mu pożądanego kształtu i długości. Każda granulka pelletu jest odpowiednio skompresowana, co gwarantuje wysoką jakość produktu końcowego.

Jakie właściwości ma pellet?

Jedną z największych zalet pelletu są jego właściwości energetyczne, dzięki którym pellet może z powodzeniem konkurować pod względem kaloryczności z tradycyjnymi materiałami opałowymi takimi jak węgiel. Sprawia to, że jako paliwo ekologiczne i przyjazne środowisku jest on również wyjątkowo efektywny. Wśród innych plusów, dzięki którym pellet jest coraz częściej wybierany przez konsumentów, można wymienić między innymi:

  • łatwość stosowania,
  • zachowanie czystości w domowych pomieszczeniach,
  • proste przechowywanie,
  • atrakcyjną cenę.

Ogromne zalety dostrzegają również firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją tego materiału. Dostępność nowoczesnych technologii pozwala na stosunkowo szybkie i łatwe stworzenie specjalnej linii do produkcji pelletu. Tego typu rozwiązanie sprawdza się szczególnie we wspomnianych wcześniej tartakach, gdzie odpady poprodukcyjne mogą być także wykorzystane i przynieść firmie dodatkowy zysk.

Czy inwestycja w nowoczesne “peleciarki” to dobra decyzja?

Pellet jest materiałem coraz częściej wykorzystywanym do ogrzewania prywatnych domów oraz siedzib placówek i instytucji publicznych. Rosnąca świadomość w zakresie troski o środowisko naturalne sprawia, że najprawdopodobniej jego popularność w kolejnych latach będzie utrzymywała tendencję wzrostową.  Specjaliści przewidują, że popyt na biopaliwa będzie stale rósł i powoli wyprą one z  rynku stosowane dotychczas na dużą skalę materiały opałowe, a przynajmniej zagrożą ich monopolowi. Inwestycja w nowoczesne linie do produkcji pelletu wydaje się więc dobrym i przyszłościowym kierunkiem rozwoju przedsiębiorstw.

Materiał partnera