pellet

Jak powstaje pellet?

Użytkownicy ogrzewania mogą wybierać spośród kilku paliw, jakimi „posiłkują się” kotły grzewcze w celu ogrzania budynku. Jednym z nich jest pellet drzewny – ekologiczne paliwo, będące świetną alternatywą dla oleju opałowego, węgla, brykietu czy ekogroszku. W Polsce zasilanie kotłów pelletem jest coraz popularniejsze, a wzrost będzie cały czas dynamiczny ze względu na unijny obowiązek redukcji gazów cieplarnianych. Przyjrzeliśmy się zatem bliżej, czym jest i jak powstaje pellet.

Rozdrobnienie surowca

Pellet jest materiałem opałowym w formie granulatu. Do jego produkcji wykorzystuje się surowiec odpadowy z tartaków, stolarni lub zakładów drzewnych – najczęściej są to czyste trociny. Istotny jest fakt, że nie mogą one zawierać żadnych zanieczyszczeń chemicznych bądź mineralnych (np. piasku).

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć podczas produkcji pelletu, jest wstępne rozdrobnienie surowca, które prowadzi do uzyskania drobnej frakcji – takiej, aby dało się ją wysuszyć. Służą do tego przemysłowe rębaki, poziome i pionowe rozdrabniarki, młyny i kruszarki. Jeżeli suszarnie nie są w stanie zrealizować wymogów dotyczących, należy przeprowadzić rozdrabnianie wtórne, któremu mogą jednak podołać jedynie specjalistyczne maszyny. Są to np. młyny młotkowe, skrawarki i wiórkarki nożowe, które starannie przekształcają mokre zrębki w drobne trociny.

Oczyszczanie i segregacja

Inne maszyny, takie jak kombajny lub po prostu pojedyncze urządzenia montowane na linii technologicznej, są niezbędne do oczyszczenia surowca z różnego rodzaju zanieczyszczeń – kamieni, żwiru czy ziemi, ale również części metali nieżelaznych. W tym ostatnim przypadku znakomicie sprawdzają się magnetyzery, które wychwytują wszystkie metalowe części na linii technologicznej, co wydłuża również żywotność urządzeń używanych w procesie produkcji pelletu.

Kolejnym zadaniem jest segregacja frakcji, która odbywa się przy pomocy przesiewaczy – bardzo wydajnych urządzeń, przez które przepuszczane są wszystkie przywożone trociny oraz zrębki. Po rozdrobnieniu i oczyszczeniu surowca należy go poddać suszeniu – do ok. 8% wilgotności. Proces ten nazywa się dehydrytacją i przeprowadza się go poprzez podgrzewanie masy drzewnej, które doprowadza do jej parowania. Wszystko odbywa się w odpowiednio przygotowanej suszarni.

Granulacja najważniejszym procesem w produkcji pelletu

Sercem całego procesu produkcji pelletu jest natomiast granulator. Dzięki specjalnie ukształtowanym otworom w grubej metalowej matrycy są niezbędne w procesie wielokrotnego wyciskania miazgi drzewnej. Praca granulatora ma bezpośredni wpływ na jakość pelletu. Jest ona bowiem związana z mechaniką docisku, cechami matrycy z otworami oraz sposobem podawania miazgi. Należy pamiętać, że charakterystyka matrycy musi być dopasowana do rodzaju drewna. Nawet mała zmiana jednej cechy może doprowadzić do niespodziewanych konsekwencji. Powstałe w wyniku granulowania pellety trzeba jeszcze schłodzić, przesiać i zapakować. W takiej formie trafiają do sklepów, gdzie są magazynowane. Kilka rodzajów pelletu jest dostępnych w sklepie internetowym 499.pl.

Materiał partnera