montaż moskitiery

Jak poprawnie zamontować moskitierę?

Moskitiery to bardzo przydatne osłony chroniące przed wszechobecnymi i często uciążliwymi owadami. Zapobiegają ich przedostawaniu się do budynków, chroniąc tym samym przebywające wewnątrz osoby przed ukąszeniami. Moskitiera jest skuteczna tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostanie prawidłowo wymierzona i zamontowana. W przeciwnym razie owady mogą przedostawać się do wnętrza. Jak poprawnie założyć moskitiery na okna i drzwi?

Rodzaje moskitier

Wybór moskitiery zależy w dużej mierze od miejsca jej montażu oraz sposobu obsługi. Wśród najczęściej wybieranych zabezpieczeń przed insektami znajdują się:

  • moskitiery harmonijkowe,
  • roletowe, inaczej rolowane,
  • magnetyczne lub na rzep,
  • okienne ramkowe.

Te i inne rodzaje siatek oferuje firma UNI-BUD z Radomia. Moskitiery harmonijkowe składają się z siatki i stelażu, który pozwala na jej zwinięcie w harmonijkę. Moskitiera rolowana chowa się do kasety zamontowanej nad oknem. Dzięki temu nieużywana siatka jest niewidoczna i zapewnia estetyczny wygląd pomieszczenia. W przypadku moskitiery na rzep oraz magnetycznej część elementów przykleja się do ramy okiennej lub drzwiowej. Siatka może być zatem zakładana i zdejmowana w dowolnym momencie. Moskitiera okienna ramkowa natomiast zaczepiona jest na specjalnych hakach.

Jak powinien wyglądać montaż moskitiery w drzwiach i oknach?

Montaż moskitiery zarówno okiennej, jak i drzwiowej nie wymaga inwazyjnych prac. Wystarczy odpowiednio przymocować je do ramy, aby owady nie przedostały się do środka. Moskitiery nie są montowane na stałe. Można je zatem zakładać i zdejmować w dowolnym momencie.

Aby prawidłowo zamontować siatkę, należy przede wszystkim dokładnie wymierzyć ramę. Cały proces uzależniony jest od wybranego rodzaju moskitiery. Bardziej skomplikowane konstrukcje wymagają pomocy fachowców. Podczas pomiaru należy zwrócić uwagę na wielkość otworu okiennego lub drzwiowego, a także grubość i kształt profilu. Jeśli wymiar będzie pobrany niedokładnie, moskitiera nie będzie nadawała się do użytku.

Sposób montażu moskitiery zależy od jej rodzaju. Każdą z nich zakłada się jednak na odtłuszczonej i osuszonej powierzchni. Siatki na rzepy wymagają przyklejenia do ościeżnicy samoprzylepnych taśm rzepowych od wewnątrz budynku. Bardziej skomplikowany jest montaż moskitiery ramkowej, ponieważ w tym przypadku należy dociąć odpowiednią długość ramek i scalić je łącznikami kątowymi. Kolejnym krokiem jest wymierzenie i odcięcie samej siatki i umieszczenie jej w gumowych uszczelkach ramy. Poprawnie zamontowane moskitiery skutecznie chronią przed owadami.

Materiał partnera