Mierzenie okien przed wymianą

Jak określać wymiary okien?

Zakup okien wymaga od użytkownika wyboru stolarki okiennej i rodzaju szyb, a także zapoznania się z parametrami, które wpłyną na bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Przy wymianie wiele osób decyduje się na takie same lub podobne okna. Podczas budowy nowego domu możemy wybrać zupełnie inne rozwiązania, lecz musimy liczyć się z większymi kosztami.

Okna można podzielić na typowe i nietypowe. W nowoczesnych domach coraz częściej umieszcza się okna aluminiowe, które mogą nosić duże formaty przeszkleń o nietypowych rozmiarach. Pracownik firmy Wesa z Tanowa dodaje: Przy składaniu zamówienia na wykonanie okien trzeba wiedzieć o tym, że okna w nietypowym kształcie będą droższe od tych w kształcie prostokąta.

Jak wyliczyć wielkość okien przed zakupem?

Wyliczenie wymiarów okien wymaga bardzo dużej dokładności. W przypadku budowy domu takie informacje znajdziemy w projekcie i na jego podstawie możemy złożyć zamówienie. Okna powinny być o 3 cm węższe i 6 cm niższe niż otwór. W ten sposób pozostanie około 1,5 cm luzu z każdej strony na osadzenie okna i zaklejenie go pianką. Trzeba jednak uwzględnić także miejsce na parapet. Natomiast jeśli wymieniamy stare okna, możemy spisać wymiary tych, które aktualnie posiadamy. Innym sposobem jest zmierzenie otworu od wewnętrznej strony, odjęcie od niego 3 cm szerokości i do 5 cm wysokości w zależności od szerokości osadzonych parapetów. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy poprawnie wykonaliśmy pomiar lub obawiamy się, że mogą wystąpić jakieś problemy, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów.

Jakie parametry trzeba dodatkowo uwzględnić?

Oprócz wymiarów przy składaniu zamówienia trzeba także określić rodzaje okien. Tradycyjne okna dzielą się na uchylne, rozwieralne, rozwieralno-uchylne i przesuwne. W oknach połaciowych wyróżnia się okna uchylne, obrotowe i uchylno-obrotowe. Natomiast okna balkonowe można podzielić na rozwieralno-uchylne, podnoszono-przesuwne i uchylno-przesuwne. Funkcje otwierania, okucia i klamki wpływają na podwyższenie ceny, dlatego przeważnie nie ma sensu zamawiać wszystkich okien, które będą się uchylały i otwierały. Przy wyborze okien trzeba także zdecydować się na ilość szyb, rodzaj stolarki okiennej, a także model okien o parametrach dopasowanych do naszych potrzeb.

Materiał partnera