system odprowadzania wody

Jak odprowadzana jest woda opadowa z kostki brukowej?

Dobrze ułożona kostka dekoracyjna nie powinna gromadzić na sobie wody. Jeśli deszczówka utrzyma się na jej powierzchni, może dojść do jej uszkodzeń i zapadania się, tym samym niszcząc wcześniej przygotowany efekt wizualny. Dlatego jeszcze podczas jej układania trzeba zadbać o systemy odprowadzania wody. Nie zawsze tę sprawę rozwiąże grunt utrzymujący kostkę.

Dlaczego woda musi być odprowadzana z kostki?

Kostka brukowa to materiał, który jest odporny na różnego rodzaju zniszczenia. Wilgoć może jednak doprowadzić do jej licznych uszkodzeń. Najpoważniejsze z nich to:

  • zapadanie się poniżej poziomu, na jakim została ułożona,
  • pojawianie się ubytków na powierzchni kostki,
  • rozwijanie się mchu i innych roślin na kostce dekoracyjnej.

System odprowadzania wody jest więc niezbędny, szczególnie na płaskim terenie. Kostka dekoracyjna jest w stanie wytrzymać naturalne opady deszczu, ale im dłużej będzie wystawiona na działanie wilgoci, tym szybciej zacznie się zużywać, a nawet ścierać, stając się śliską nawierzchnią.

Jak można odprowadzać wodę z kostki brukowej?

Woda powinna być odprowadzana szczególnie w zimie, kiedy może zamarznąć i rozsadzić kostkę. Jest na to kilka sposobów, a podstawowym jest grunt. Ziemia jest w stanie przyjąć w siebie sporo wilgoci, o ile wykazuje się dobrą chłonnością. Nie wszędzie można jednak na to liczyć. Czasem niezbędne okazuje się:

  • odprowadzanie wody za pomocą naturalnego spadku kostki w stronę trawnika,
  • zainstalowanie korytek betonowych liniowych lub punktowych, do których woda będzie spokojnie spływała.

Zastosowanie tych rozwiązań sprawi, że kostka nie będzie narażona na działanie niepożądanej wilgoci. Znaczenie w odprowadzaniu wody może mieć także wybrany model kostki dekoracyjnej. Firmy oferujące duży wybór materiałów, takie jak P.H.U. Ditrich, mogą pomóc dobrać właściwości produktu do terenu, na jakim ma zostać rozłożony. Jego kształt i faktura też nie są bez znaczenia. Ciężka kostka może mieć większą tendencję do zapadania się w wilgotnej ziemi, powinna pasować także do wybranego kształtu korytka betonowego. Najważniejsza jest z kolei jakość wykonanych przez brukarza prac. To w dużej mierze od jego doświadczenia i przygotowania przez niego nawierzchni będzie zależało, jak dobrze woda będzie odprowadzana.

Materiał partnera