Zakup działki – na co zwracać uwagę, by inwestycja się opłaciła?

Jak nie stracić na kupnie działki?

Zakup działki to ważna decyzja, która powinna zostać dobrze przemyślana. Każdemu inwestorowi zależy bowiem na wymiernych korzyściach związanych z wymarzoną zabudową ziemi bądź ewentualną sprzedażą gruntu w przyszłości. O czym warto pamiętać przy zakupie działki, aby nabyta ziemia okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę i by z biegiem lat nie straciła na wartości?

Po pierwsze – sprawy formalne

W pierwszej kolejności warto zapoznać się z kwestiami formalnymi związanymi z działką, dzięki czemu upewnimy się, że korzystamy z pewnej i bezpiecznej oferty sprzedaży gruntu i nie stracimy na transakcji zakupu działki. W tym celu warto sprawdzić:

  • Stan prawny działki – zapoznając się z księgą wieczystą nieruchomości upewnimy się, że sprzedający ma do niej pełnię praw, a sam grunt nie jest obciążony hipoteką, co wiązałoby się ze sporą stratą finansową dla inwestora.
  • Miejscowy plan zagospodarowania lub warunki zabudowy – warto sprawdzić, czy dana działka faktycznie jest budowlana i jakie obiekty można na niej postawić, by zyskała na wartości.
  • Ewidencję gruntów i budynków – dowiemy się z niej, jaka jest faktyczna powierzchnia i wymiary działki.

Dzięki tej dokumentacji upewnimy się, czy od strony formalnej inwestycja będzie bezpieczna i korzystna, a więc że staniemy się pełnoprawnymi właścicielami działki budowlanej, którą będziemy mogli zagospodarować wedle własnej woli i która nie straci na wartości – mówi przedstawiciel osiedla działek budowlanych Nowy Horyzont obok Szczecina. – W tym celu warto również sprawdzić, czy dana działka ma dostęp do mediów – w szczególności czy istnieje możliwość podłączenia do sieci elektrycznej i wodociągowej, a także kanalizacyjnej i gazowej. Dobrze jest też zainteresować się kwestią dojazdu do działki: czy jest to droga publiczna czy konieczne będzie ustalenie służebności.

Po drugie – obejrzyj działkę

Aby nie stracić na kupnie działki, należy się upewnić, że jest to grunt z potencjałem, który daje wiele możliwości zagospodarowania i który nie straci na wartości. W tym celu warto zweryfikować czynniki takie jak:

  • Kształt i wielkość działki – wbrew pozorom ta kwestia może być kłopotliwa, jeśli wziąć pod uwagę przepisy regulujące odległości powstających budynków od granic działki. Zbyt mała działka lub w mocno nieregularnym kształcie, np. wąska lub trójkątna, może się okazać trudna do zagospodarowania, co wpłynie na jej wartość.
  • Ukształtowanie terenu – wszelkie spadki, nachylenia, położenie względem stron świata – tego typu czynniki decydują o możliwościach zabudowy działki.
  • Lokalizacja i sąsiedztwo – przed zakupem upewnijmy się, że działka budowlana nie leży na terenach zalewowych i nie sąsiaduje z zakładami przemysłowymi. Z drugiej strony wartość działki może być wyższa, jeśli w pobliżu znajdują się przystanki komunikacji miejskiej czy sklepy.
  • Rodzaj gruntu – typ gleby czy poziom wód gruntowych to kryteria, które mogą być istotne dla prac budowlanych na działce.

Zweryfikowanie wszystkich tych czynników pozwoli kompleksowo ocenić aktualną i przyszłą wartość działki, dzięki czemu podejmiemy właściwą decyzję co do jej zakupu.

Materiał partnera