rolety typu dzien noc

Jak działają rolety dzień-noc?

Wśród różnego rodzaju osłon okiennych rolety dzień-noc są najczęściej wybieranymi wśród klientów. W zasadzie nie ma się czemu dziwić, bo są one niebywale funkcjonalne, a przy tym bywają niebanalnym elementem wystroju wnętrza. Pomieszczenie z oknem wykończonym roleta dzień-noc wydaje się jednocześnie eleganckie i przytulne. Na pierwszy rzut oka, działanie tych rolet może wydawać się skomplikowane, ale faktycznie tak nie jest.

Ochrona przed nadmiarem światła i wysoką temperaturą w lecie

Budowa rolety dzień-noc nie jest skomplikowana. Składa się ona z materiału w poprzeczne pasy, z których jeden rodzaj przepuszcza światło, a drugi nie. Tkanina zachodzi na siebie i pasy pokrywają się na dwa sposoby. Jeżeli pomieszczenie ma być maksymalnie zaciemnione, to pasy nieprzepuszczające światła powinny być nasunięte na te prześwitujące. Jeżeli zaciemnienie ma być częściowe, to te pasy znajdują się bezpośrednio na sobie. Gdy chce się wpuścić jak najwięcej światła, to zwija się roletę całkowicie na jeden z wałków.

Rolety dzień noc, które oferują dystrybutorzy tacy, jak MATMAR, występują w dwóch głównych rodzajach. Jedne z nich to rolety wolno wiszące, a drugie to te umieszczone w płaskiej kasecie, które dokładniej przylegają do okna. Materiał jest wtedy stale napięty i równo ułożony, więc nie ma obawy, że może się źle nawinąć.

Oba rodzaje rolet dzień-noc doskonale chronią przed nadmiarem słonecznego, temperaturą panującą na zewnątrz, a przede wszystkim przed okiem sąsiadów czy przechodniów, jeżeli okna wychodzą na ulicę. Szczególnie istotne jest to po zapadnięciu zmroku, gdy świecące w pomieszczeniu światło niejako wystawia mieszkańców domu na widoczność tych, którzy są na zewnątrz.

Prosty montaż i obsługa

Rolety dzień-noc są bardzo proste w montażu. Zainstalować je może nawet ktoś, kto będzie się posługiwał tylko instrukcją obsługi. Jeżeli jednak nie czujesz się dobrze w roli montera, zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalisty. Rolety są bardzo wygodne w użyciu. Stopień zaciemnienia reguluje się z użyciem sznureczka lub łańcuszka. Nie jest to zbyt skomplikowane nawet dla dziecka.

Niebanalny sposób na urozmaicenie wnętrza

Rolety dzień-noc bywają atrakcyjnym akcentem poprawiającym wystrój całego wnętrza. Te estetyczne przysłony okienne występuję w wielu odcieniach, co daje wiele nowych możliwości aranżacyjnych. W sprzedaży są zarówno odcienie stonowane, jak i intensywne. To w pełni gwarantuje możliwość dobrania charakteru rolet do okien, ścian czy reszty wystroju pomieszczenia.

Materiał partnera