Brama przesuwana

Jak działają bramy przesuwane?

Brama to bardzo ważny element każdej posesji. Dzięki niej ograniczamy dostęp do naszego domu lub działki i cennych przedmiotów znajdujących się na niej, a także odgradzamy się od wzroku przechodniów. Wraz z postępem technologii zmienił się także standard bram wjazdowych na teren prywatny. Coraz więcej osób decyduje się na automatyczne bramy przesuwane, które są o wiele wygodniejsze do użytkowania.

Budowa i działanie bramy przesuwanej

W klasycznych bramach wjazdowych na posesję mamy dwa skrzydła, które zamykają się na zasuwkę. Bramy przesuwane automatycznie mają jedno skrzydło, długości całego podjazdu, które przesuwa się wzdłuż ogrodzenia. Brama przesuwa się dzięki przytwierdzonym do fundamentu stalowym rolkom. Do otwierania i zamykania bramy potrzebny jest niewielki pilot. W ogrodzeniu zamontowane są fotokomórki, które składają się z odbiornika i nadajnika. W nadajniku znajduje się dioda nadawcza IR, która otrzymuje napięcie, a następnie przekazuje niewidoczny dla człowieka sygnał świetlny do odbiornika. To dzięki nim, gdy samochód przejeżdża przez otwartą bramę, ta nie zamyka się i  nie uszkadza samochodu.

Zalety bram przesuwanych

Bramy przesuwane to przede wszystkim wygoda. Dawniej, gdy kierowca chciał wjechać lub wyjechać z posesji musiał wysiadać z samochodu i ręcznie otwierać bramę. Jest to uciążliwe, ponieważ zabiera czas, co szczególnie odczuwamy, gdy spieszymy się np. do pracy. Co więcej, przy niekorzystnych warunkach pogodowych takich jak deszcz, po prostu nie mamy ochoty wychodzić z auta. Innym plusem jest to, że brama automatyczna składa się z jednego skrzydła przesuwającego się wzdłuż ogrodzenia, a nie otwiera się do wewnątrz, więc oszczędzamy miejsce na posesji.

„To, co jest wielką zaletą jeśli chodzi o bezpieczeństwo to fakt, że bramy przesuwane nie mają zamka lub kłódki. Takie zamknięcia nie są problemem dla włamywaczy. Innowacyjne ogrodzenia mogą być otwarte tylko za pomocą nadajnika, więc Twoja posesja jest zabezpieczona przed nieproszonymi gośćmi”. – dodaje ekspert z Zakładu Wielobranżowego Piter.

Czy bramy przesuwane mogą działać bez zasilania?

Wiele osób obawia się, że gdy zasilanie przestanie działać, bramy nie będzie można otworzyć. Na szczęście producenci bram są przygotowani na taką możliwość. W takim wypadku brama działa dzięki wbudowanemu akumulatorowi. Dobrej jakości automatyka do bram przesuwanych jest niezawodna – nie psuje się, ani nie zacina. Warto jednak pamiętać, że elektronika wystawiona na działanie czynników atmosferycznych powinna być regularnie kontrolowana. Szczególnie zimą musimy regularnie sprawdzać, czy śnieg nie zakłóca działania fotokomórki. W innym wypadku brama nie będzie się otwierała. Najlepiej jeszcze przy zakupie zwrócić uwagę na zakres temperatur, w jakich napęd jest w stanie pracować.

Materiał partnera